info@drmoghtaderi.com   36288896 (031)

 از فیبروم تا سرطان رحم

از فیبروم تا سرطان رحم

آنچه اول بار با فیبروم رحم تداعی می شود، ابتلا به سرطان رحم است و واژه  سرطان خود گویای برخی حالات روحی و روانی است که می تواند ذهن فرد را به سمت ابتلا به بیماری خطرناک سوق دهد. همانطور که می دانید ایران از دسته کشور هایی است که در دهه ههای اخیر با  سونامی سرطان ها مواجه بوده است. سرطان رحم نیز به عنوان یکی از شایع ترین سرطان ها در میان بانوان در این آمار خودنمایی می کند.

ابتلا به میوم رحم در میان بانوان باعث پیدایش سوال هایی شده است که اگرچه یک سوال ساده است اما درون خود غوغایی از دلره و ترس را جای داده. سوال هایی از قبیل امکان بارداری پس از ابتلا به فیبروم رحم، چگونگی جراحی رحم و …

در ادامه می توانید اطلاعات جامعی در خصوص ابتلا به فیبروم رحم، نشانه ها و درمان آن بدست آورید، با ما همراه باشید:

چیستی فیبروم رحم

زمانی که عضله رحم به صورت موضعی رشد بیش از حد داشته باشد ایجاد میوم یا فیبروم می کند. این رشد غیر سرطانی در سال های باروری و در سنین 25 تا 40 میوم ها شانس سرطان رحم را افزایش می دهند. اندازه میوم می تواند از چند میلیمتر تا چند سانتی متر متغیر باشد.

رحم یک فرد می تواند از یک میوم و یا چندین میوم تشکیل شده باشد. به این طریق اندازه رحم بنا بر میزان تعداد میوم ها ممکن است تغییر کند،  البته در مواقعی نیز افزایش میوم ها باعث افزایش سایز رحم نخواهد شد. در صورتی که وجود میوم ها باعث افزایش سایز رحم شده باشند، این امکان وجود دارد که به دلیل این افزایش رحم قدری بزرگ تر شده و حتی در انتهای جناق سینه لمس شود.

 • در اغلب مواقع بانوان از وجود میوم ها در رحم خود بی خبر هستند که با یک سونوگرافی ساده می توانند به راحتی سلامت رحم خود را زیر نظر داشته باشند.

درباره محل و موقعیت قرارگیری فیبروم ها در رحم باید اشاره کنیم که:  فیبروم ها می توانند در رحم محل متفاوتی داشته باشند که از این جهت علائم متفاوتی را برای بیمار ایجاد می کنند.

از دیگر نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس پر بودن و درد در زیر شکم
 • تکرر ادرار
 • ایجاد یبوست
 • درد کمر یا درد پشت
 • اختلال در تخلیه کامل مثانه

عوامل مختلفی که در ایجاد میوم ها نقش دارند

ژنتیک: به نظر می رسد ابتلا به میوم رحم در میان خانم ها به صورت ژنیتیکی منتقل می شود .

هورمون ها: عامل بعدی در ابتلا به فیبروم رحم هورمون ها هستند. بافت رحم تحت تاثیر هورمون استروژن و پروژسترون است، فیبروم ها توده های خوشخیمی هستند که از جنس عضلات رحم بوده و گیرنده هایی برای هر دو هورمون استروژن و پروژسترون دارند، به همین دلیل در زمان یائسگی که مقدار این دو هورمون کاهش پیدا می کند، فیبروم ها شروع به کوچکتر شدن می کنند.

فاکتور بعدی که بر رشد فیبروم رحم تاثیر گذار است، هورمون هایی هستند که از نظر ساختاری شبیه به انسولین بوده و اگر در بدن افزایش پیدا کنند، می توانند بر رشد میوم تاثیر گذار باشند.

فیبروم رحم و سرطان

فیبروم رحم و سرطان

طبقه فیبروم ها بر اثر قرار گیری و موقعیت آن ها در رحم

از جهت  قرار گیری و موقعیت فیبروم ها در رحم، می توان آن ها را در سه دسته طبقه بندی کرد:

 • میوم های ساب سروزال ( خارج رحمی ): این فیبروم ها در خارج رحم رشد کرده و معمولا با افزلیش خونریزی ماهیانه همراه نیستند.
 • میوم اینترامورال: این دسته از میوم ها در داخل بافت عضله رحم بوده، که موجب افزایش خونریزی عادت های ماهیانه می شود.
 • میوم ساب موکوزال: دسته اخر میوم هایی هستند که در داخل حفره های رحم رشد کرده و لکه بینی و افزایش میزان خونریزی در عادت های ماهیانه را به همراه دارند.

چگونگی تشخیص فیبروم رحم  

اغلب میوم ها به وسیله معاینه و سونوگرفی تشخیص داده می شوند. بانوان باید برای جلوگیری از ابتلا به فیبروم رحم هر 6 ماه یک بار به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند.

ارتباط ابتلا به فیبروم رحم و نازایی

اصولا فیبروم ها رحمی که دیواره داخلی رحم را تحت تاثیر قرار داده و روی حفره رحم فشار وارد می کنند با اختلال در ایجاد لانه گزینی جفت، باعث سقط ، زیمان زودرس و یا حتی نازایی می شوند. در نتیجه  ابتلا به فیبروم رحم بر باروری بانوان تاثیر گذار است.

جراحی تنها راه درمان فیبروم رحم؟

اغلب میوم ها به دلیل اینکه بدون علامت هستند با ورود به یائسگی و کاهش هورمون های جنسی کوچک شده و از بین می روند. اما میوم هایی جراحی می شوند که باعث نازایی شده و یا با بزرگ شدن، حفره های رحم را درگیر می کنند، این میوم ها دارای علامت هستند و خونریزی های شدید برای بیمار ایجاد می کنند.

روش های درمان فیبروم رحم

روش های درمان فیبروم رحم

برای جراحی میوم چندین فاکتور وجود دارد که عبارت اند از:

 • سن فرد
 • تمایل به باروری

در افرادی که جوان هستند سعی متخصص بر این است که تنها فیبروم خارج شود و رحم برای فرد باقی بماند، اما  در افرادی  که دارای سن بیشتری بوده و همچنین نزدیک به دوران یائسگی هستند ترجیح داده می شود که رحم به طور کامل خارج شود، چرا که فیبروم ها بعد از جراحی امکان عود مجدد دارند به همین جهت تخلیه رحم برای آن ها درمان منتاسب تری به شمار می آید.

مطالعات اخیر نشان می دهد برخی از مواد غذایی می تواند از بروز میوم رحم پیشگیری کند. مانند:

 • سیب
 • سیب زمینی
 • سبزیجات (کرم بروکلی)

این مواد غذایی تا حدودی از بروز فیبروم ها جلوگیری می کنند، بنابراین به افرادی که به میوم رحم مبتلا هستند توصیه می شود میوه وسبزیجات ارگانیک را در سبد غذایی خود قرار دهند.

راهی مطمئن برای جلوگیری از ابتلا به فیبروم رحم

باید توجه داشته باشید که تحقیقات دراین زمینه، راهی قطعی برای جلوگیری را معرفی نکرده، با این وجود درصد کمی از میوم ها نیاز به درمان دارند.

بنابراین توصیه ای که برای جلوگیری از ابتلا به میوم رحمی می توان داشت، سبک زندگی مناسب و سالم، کاهش وزن، مصرف میوه و سبزیجات، قطع استعمال سیگار و همچنین جلوگیری از اضطراب و تنش است.

 

جلوگیری از بارداری در صورت ابتلا به فیبروم رحم

پس از معاینه و مشاوره با پزشک بنا به اندازه و محل قرارگیری میوم روش های مختلفی برای جلوگیری از بارداری پیشنهاد می شود، که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

 • قرص های ضد بارداری: استفاده از قرص های ضد بارداری منعی نداشته، مگر سایز فیبروم در حال افزایش باشد و یا اینکه فرد به دلایل شخصی نتواند از این قرص ها استفاده کند.
 • قرص های ضد بارداری از نوع پروژسترونی نیز بلامانع است. اما در صورتی که حفره رحم در صورت وجود میوم ها دچار مشکل نشده باشد.
 • استفاده از آیو دی: با کارگذاری دستگاه میرنا که نوعی ایودی پروژسترونی است، علاوه بر اینکه روشی ضد بارداری بوده، می تواند به کاهش درد و خونریزی در دوران قاعدگی کمک کند.

میرنا موجب می شود که بیمار به مدت طولانی عادت ماهیانه نشده و در نیتجه از خونریزی زیاد جلوگیری می کند.

 • استفاده از کاندوم: استفاده از کاندوم و روش های طبیعی در جلوگیری از بارداری بلامانع است.

درمان غیر جراحی برای درمان فیبروم ها

 • استفاده از ضد التهاب هایی مانند: بروفن و مفنامیک اسید که میزان خونریزی را کاهش می دهند.
 • مصرف کپسول هایی که باعث انعقاد خون شده و می توانند خونریزی را کنترل کند. قرص ها پروژسترونی نیز در مواقع خاص قابل مصرف است.
 • ایو دی مرینا از روشهای مفیدی است که برخی بیماران از آن استفده می کنند.
 • مصرف آهن در افرادی که خونریزی شدید دارند، توصیه می شود.

طبق آمار از هر از هر 4 خانم که به فیبروم رحم مبتلا است، یک نفر نشانه های آن را گزارش دهد. در نیتجه جراحی رحم برای برخی خانم ها توصیه شده و برای همه تجویز نخواهد شد.

drmoghtaderi

پاسخ

14 + پانزده =

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button