Search
Close this search box.
تست پاپ اسمیر در اصفهان

پاپ اسمیر چیست؟ چه کسانی باید انجام دهند؟

تست پاپ اسمیر شامل یکسری بررسی‌های آزمایشگاهی است که یکسری سلول از دهانه رحم جمع آوری می شود و توسط آن می توان به تشخیص تغییراتی که در سلول‌های دهانه رحم وجود دارد رسید. اهمیت این تست در انجام به موقع و شناخت زودهنگام مواردی مثل سرطان دهانه رحم است. در این مقاله سعی ما بر این است که این موارد را به طور جزئی تر مورد بررسی قرار دهیم . لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تماس با دکتر زنان اصفهان- دکتر ندا مقتدری
تماس با دکتر زنان اصفهان- دکتر ندا مقتدری

تست پاپ اسمیر چیست؟

آزمایش های غربالگری مختلفی برای تشخیص بیمای های ناحیه تناسلی بانوان وجود دارد. که شامل آزمایش hpv و تست پاپ اسمیر است. این نمونه گیری بهتر است توسط دکتر زنان اصفهان انجام بگیرد. این تست همراه با معاینه لگن است. در این روش از سلولهای دهانه رحم به وسیله یک براش خیلی کوچک نمونه برداشته می شود و به آزمایشگاه جهت بررسی ارسال می شود. بدین طریق می توان به تشخیص سرطانی بودن یا نبودن سلولهای دهانه رحم پی برد.

دلایل انجام آزمایش پاپ اسمیر:

غربالگری و تشخیص شرایط پیش سرطانی دهانه رحم و سرطان دهانه رحم

کمک به تشخیص شرایط پیش سرطانی واژن و سرطان واژن

تشخیص عفونت واژن و التهاب در دستگاه تناسلی زنان

آیا دختران باکره نیز ملزم به انجام این آزمایش هستند؟

ابتلا به سرطان دهانه رحم  در  اغلب  موارد به دلیل  ابتلا  به  ویروس  HPV  است  که این ویروس با برقراری رابطه  جنسی  انتقال می یابد، در این صورت ابتلای  آن  در  میان دختران باکره تا حدی ضعیف  خواهد بود.

ارتباط زگیل تناسلی و ویروس اچ پ وی hpv

در بسیاری از موارد ممکن است زگیل تناسلی در بدن شما وجود داشته باشد اما هیچگونه علامتی از خود نشان ندهد. تست پاپ اسمیر در خیلی از موارد می تواند به تشخیص وجود زگیل تناسلی یا HPV برسد.

در مواردی نیز دیده می شود که فرد با وجود ابتلا به ویروس HPV تست پاپ اسمیر نرمالی داشته باشد. بنابراین پزشکان در بسیاری از موارد توصیه می کنند در کنار انجام دادن تست پاپ اسمیر حداقل یکبار تست اچ پی وی را نیز بدهند. چرا که اهمیت این تست ها زمانی است که در ابتدای راه هستیم و بیماری پیشرفت چندانی نکرده است. در تشخیص زودهنگام می توان جلوی پیشرفت این بیماری را گرفت و مراحل درمانی با روند بهتری پیش خواهد رفت.

تست پاپ اسمیر

چه زمانی باید تست پاپ اسمیر انجام بگیرد؟

انجام تست پاپ اسمیر برای بانوانی که در سن روابط جنسی هستند در دوره های مختلف زمانی انجام می گیرد . بهتر است این تست در فواصل زمانی یکساله انجام بگیرد. چرا که خطاهای موجود در آزمایش یا خطای ناشی از تفسیر نادرست ممکن است وجود داشته باشد. بنابراین بهتر است هر سال یکبار این تست را به صورت تست لیکوئید انجام شود. دراین روش  سلول های دهانه رحم به وسیله یک براش نازک برداشته م شود و در داخل یک مایع که به نوعی فیکساتور است نگه داری میشود تا به آزمایشگاه برسد. بررسی های سلولی در این روش بسیار دقیق تر از روش های قدیمی انجام می گیرد و نتیجه آن قابل اطمینان تر خواهد بود. بنابر این توصیه می شود در انتخاب محل مراجعه ، پزشک متخصص و آزمایشگاه مورد نظر دقت زیادی انجام بگیرد.

شرایط انجام تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر در چه شرایطی انجام می شود؟

 برای انجام این تست بهتر است که فرد دچار عفونت واژن نباشد. د راین صورت ابتدا باید عفونت واژن درمان شود سپس اقدام به انجام تست پاپ اسمیر شود.

بهتر است شب قبل از انجام تست نزدیکی صورت نگرفته باشد.

بهتر است این تست بعد از سیکل قاعدگی انجام شود.

اما در صوت لزوم و شرایط اورژانسی این تست در هر زمانی انجام می گرد و مانعی برای آن وجود ندارد.

تست پاپ اسمیر توسط چه کسی تفسیر می شود؟

گفتیم که این تست توسط متخصص زنان انجام می گیرد و باید برای نتیجه نمونه آن به آزمایشگاه ارسال شود. د رآزمایشگاه یکسری نکاتی ممکن است به شما گفته شود اما برای بررسی دقیق نتایج آزمایش باید به متخصص زنان مراجعه کنید تا نتیجه تست شما به درستی تفسیر شود.

در مورادی که تست شما بدون اشکال باشد نیاز به انجام کار خاص ندارید و تنها کافیست در دوره های یکساله جهت اطمینان مراجعه کنید و چکاپ برای شما انجام شود.

در مورادی که تست شما غیر نرمال باشد ممکن است تغییرات مربوط به مراحل پیش سرطانی باشد که پزشک انجام کولپوسکوپی را برای آغاز مراحل درمانی و تشخیص درست تجویز می کند.

کولپوسکپی یک روش تشخیص بدون درد است که در مطب بدون نیاز به بی حسی موضعی یا بیهوشی انجام می گیرد. این تست به تشخیص ویروس HPV یا برخی از بیماری ها انجام می شود.

پاسخ به سوالات متداول تست پاپ اسمیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط