تیروئید و قطع پریود

تیروئید و بی نظمی قاعدگی

چه اطلاعاتی در مورد تیروئید و بی نظمی قاعدگی دارید؟

هیچ چیز به اندازه یک بی نظمی در قاعدگی و ندانستن زمان مشخص آن نمی تواند بانوان را کلافه کند. شاید تصور کنید که تنها ندانستن اینکه چه زمان قاعدگی آغاز خواهد شد نمی تواند برای بانوان ایجاد مشکل کند. اما بگذارید به چند نکته اشاره کنیم.
بانوان که دچار سندرم پیش از قاعدگی هستند زمانی که ندانند چه زمانی قرار است به این زمان برسند آن ها در شناخت حالات روحی شان گمراه می کند.
نکته بعدی متوجه بانوانی است که می خواهند برای بارداری اقدام کنند، بنابراین این اختلال می تواند تمام محاسبات آن ها را بر هم ریزد و یا زمانی که اصلا منتظر آن نیستند در شرایط بحرانی به آن دچار شوند. مشکلات پوستی نیز خود به تنهایی می تواند معلول نبود دوران منظم قاعدگی باشد.

در ویدئو زیر دکتر ندا مقتدری توضیحاتی در این خصوص ارائه نموده اند.

تمامی این موارد می تواند برای بانوان بسیار مشکل ساز باشد. بنابراین بانوانی که دارای نظم قاعدگی نیستند اغلب به دنبال علت و درمان آن خواهند بود.
در ادامه بیشتر درباره این موضوع می خوانید:

تماس با دکتر زنان اصفهان- دکتر ندا مقتدری
تماس با دکتر زنان اصفهان- دکتر ندا مقتدری

مشاوره با دکتر زنان

نام و نام خانوادگی
شماره تماس
پیام
فرم‌ها با موفقیت ثبت شد!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

غده تیروئید چیست؟

پرداختن به این موضوع به جهت این است که در اغلب مواقع آنچه بی نظمی قاعدگی را منجر می شود اختلالات غده تیروئید است.
تیروئید غده ای پروانه ای شکل بوده که در ناحیه جلویی گلو مستقر شده است. این غده نقش مهمی در سلامت تخمدان ها داشته و همچنین بر هورمون های جنسی نیز تاثیر گذار است.
از آنجایی که قاعدگی با تغییرات هورمونی همراه است می توان نتیجه گرفت که غده تیروئید می تواند بر این تغییرات تاثیرگذار باشد.
لازم به ذکر است که تنها تغییرات غده تیروئیدی نمی تواند علت بی نظمی قاعدگی باشد، بنابراین تشخیص اختلالات تیروئیدی را باید به یک متخصص واگذار کنید. ممکن است آنچه باعث از دست رفتن نظم قاعدگی شما شده است، احتمالا بارداری باشد. بنابراین برای دریافت تشخیص درست مراجعه به متخصص الزام آور است.
اگر مشکلات قاعدگی همراه با رویش مو در نواحی ای که در بانوان شایع نیست ایجاد شود، احتمال اختلالات تیروئیدی بیشتر خواهد شد. لذا افرادی که با این نشانه ها به متخصص زنان مراجعه می کنند باید برخی آزمایشات هورمونی و آزمایشات تیروئیدی را انجام دهند.

تیروئید و بی نظمی در قاعدگی
تیروئید و بی نظمی در قاعدگی

کم کاری تیروئید و بی نظمی قاعدگی

آنچه اختلالات تیروئیدی را با بی نظمی قاعدگی همراه می کند، به دلیل کم کاری این غده و بروز علائمی مانند، از دست رفتن برخی دوراه های قاعدگی، خونریزی های شدید و غیر طبیعی و همچنین خونریزی های مکرر است. بنابراین این نشانه ها از کم کای تیروئید می تواند متخصصین را به ارتباط بین قاعدگی و غده تیروئید آگاه کند.
در صورت تشخیص کم کاری تیروئید درمان آن از طریق دارو درمانی امکان پذیر است. قرص های لووتیروکسین که حاوی مقادیر بالای هورمون تیروکسین هستند، می تواند سطح هورمون های خونی را متعادل کنند و موجب کم شدن شدن خونریزی در قاعدگی شده و همچنین طول دوران پریود را کاهش دهند.

 • توجه داشته باشید تشخیص این عامل بر دوران قاعدگی تنها با انجام برخی آزمایشات میسر خواهد بود.
کم کاری تیروئید و قطع قاعدگی
کم کاری تیروئید و قطع قاعدگی

پرکاری تیروئید و بی نظمی قاعدگی

پرکاری تیروئید به مانند کم کاری آن می تواند اختلالات قاعدگی مانند از دست دادن چرخه قاعدگی و نا منظم بودن آن را ایجاد کند. اگر فردی افزایش تولید بیش از حد هورمون تیروئید را تجربه کند امکان مواجه با ناباروری را خواهد داشت. اگر این اختلال در حین بارداری نیز وجود داشته باشد احتمال سقط جنین در این افراد بالا می رود.
به یاد داشته باشید علائم پرکاری و کم کاری تیروئید با یکدیگر متفاوت هستند. برای آشنایی بیشتر شما با اختلالات تیروئیدی به تفاوت این دو شکل از بیماری می پردازیم:

تفاوت کم کاری و پرکاری تیروئید

علائم و نشانه های کم کاری کاری تیروئید عبارت اند از:
• احساس کسالت و بی حالی
• افزایش وزن
• عدم تحمل سرما
• بروز یبوست
• خشک شدن پوست
• اختلالات روانی
• افسردگی
• گرفتگی صدا
• بی نظمی دوران قاعدگی
علام و نشانه های پرکاری تیرئید از قرار زیر است:
• برافروختگی
• بالا رفتن ضربان قلب
• عدم تحمل گرما
• کاهش وزن
• تغییرات احساسی
• درد در ناحیه گردن

تاثیر تیروئید بر تخمک گذاری

زمانی که سطح تولید هورمون های تیروئید غیر طبیعی باشد، می تواند بر فرآیند تخمک گذاری نیز تاثیر گذارد. بنابراین با تغییرات هورمون تیروئید علاوه بر چرخه قاعدگی، باروری نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت .این تغییرات در پذیرش آندومتر و لانه گزینی جنین بسیار حائز اهمیت هستند که نتجیه آن مشکلات باروری برای فرد خواهد بود.

تیروئید و قطع پریود
تیروئید و قطع پریود

چگونگی تشخیص اختلالات تیروئیدی

برای تشخیص بیماری های متوجه تیروئید انجام آزمایش خون جهت تعیین سطح هورمون محرک تیروئید یکی از بهترین روش های تشخیصی خواهد بود. مقدار بالای TSH نشان دهنده نارسایی تیروئید و مقدار پایین آن نشان دهنده پرکاری آن است.

راه درمان اختلالات تیروئیدی

با توجه به نوع اختلالتت تیروئیدی درمان نیز متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر فرد دچار کم کاری تیروئید شده باشد باید از روش درمان جایگزین هورمونی استفاده کند. اما اگر مبتلا به پرکاری تیروئید باشد باید از دارو های مهار کننده تولید هورمون تیروئید استفاده کند. در صورتی که متخصص با انجام آزمایش از منشاء افزایش تولید هورمون تیروئید آگاه شد راه درمانی استفاده از ید رادیواکتیو خواهد بود.

کلام آخر

باید توجه داشته باشید یکی از احتمالات بروز چرخه های قاعدگی نامنظم را می توان اختلالات سطح تولید هورمون های تیروئیدی دانست. بنابراین نمی توان به طور قطع مشکلات قاعدگی را با این نظریه توجیه کرد.

اگر شما نیز از نامنظمی دوره های عادت ماهیانه خود کلافه شده اید می تواند تنها با مراجعه به دکتر زنان اصفهان برای انجام آزمایشات اقدام کنید.
به یاد داشته باشید اگ مشکل بی نظی قاعدگی شما از اختلالا تیروئیدی باشد شما با مشکلات میل جنسی و باروری نیز مواجه خواهید بود بنابراین برای درمان به موقع همین حالا اقدام کنید.

سایر مطالب پیشنهادی:

عوارض بعد از یائسگی

درمان قطعی یبوست در بارداری

تخمدان پلی کیستیک

فیبروم رحم

8 پاسخ
 1. سلام وقتتون بخیر من الان چند سالیه کم کاریه تیروئید دارم بالغ بر ۸ سالی میشه تازگی دکتر رفتم و سه ماهه قرص لوکسین ۱۰۰ رو روزانه نصف جمعه ها کامل یه دونه مصرف میکنم میخواستم بدونم چرا هنوز پریودیم تنظیم نشده والان تخمدانام درد میکنه البته تنبلی تخمدان کمی هم دارم که گفتن با رعایت رزیم لاعری درست میشه منم وزنمو کم کردم از ۷۲ رسیدم به ۶۴ قدمم ۱۶۳ هست ولی هنوز که هنوزه تو این ماه خبری از پریودیم نیست درد دارم اما نمیاد

  1. سلام وقت بخیر
   احتمال زیاد نیاز به مصرف یکی دو دوره قرص های هورموتی دارید
   بررسی هورمونهای تخمدان هم لازمه
   تحت نظر مستقیم متخصص زنان باشید 🌷

   1. سلام خانم دکتر،من کم کاری تیرویید دارم رفتم دکتر داروی لووتیرکسین رو دادن هر روز ۵۰ میلی و فقط جمعه ها ۱۰۰ ،ماه های قبل پریودمم منظم بود ولی این ماه ۲ هفته گذشته هنوزم نشدم ،میشه بگین علتش چیه؟عوارض دارو هستش؟

 2. سلام خانوم دکتر ،من یکسال هست ازدواج کردم و سه سال میشه که قرص تیرویید مصرف میکنم ،از اول ازدواج جلو گیری نداشتم ولی بار دار نشدم … این ماه 10روز از تاریخ پریودیم گذشته ولی آزمایش خون و بی بی چک هر دوتا منفی میشه ،همه علایم حاملگی رو دارم نمی‌دونم دلیلش چیه واقعا کلافه شدم لطفاً راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط