Search
Close this search box.
خروج-باد-از-واژن

گاز واژن یا نفخ واژینال چیست؟ علت خارج شدن باد از واژن

خروج گاز از واژن یا نفخ رحم یک پدیده طبیعی است که بعضی اوقات می‌تواند اتفاق بیفتد. اما در مواردی هم می‌تواند نشان از یک مشکل بزرگتر مثل فیستول واژن باشد. در چنین مواقعی حتما نیاز به درمان و برطرف کردن این مشکل است. گاز وازن به دنبال تمرینات سخت ورزشی و یا حین رابطه جنسی ممکن است اتفاق بیفتد. با انجام ورزش کگل و منقبض نگه داشتن عضلات ناحیه پرینه به خصوص در خانم های باکره که پرده بکارت دارند و رابطه جنسی هنوز ندارند، تا حد بسیار زیادی این مشکل قابل برطرف شدن است. اما در خانم های متاهل و خانم هایی که چندبار زایمان انجام داده اند، بهتر است از لیزر واژینال و جراحی واژینوپلاستی استفاده کنند.

باد واژن یا خروج گاز از واژن چیست؟ چه دلیلی برای رخ دادن این پدیده وجود دارد؟ سوالات بسیاری در این خصوص وجود دارد که ما میخواهیم در این مطلب از سایت دکتر ندا مقتدری به بررسی علمی این موضوع بپردازیم. با ما همراه باشید.

تماس با دکتر زنان اصفهان- دکتر ندا مقتدری
تماس با دکتر زنان اصفهان- دکتر ندا مقتدری

خروج باد از واژن

گاز واژن( که گاهی به آن نفخ واژینال، واژن پر سر و صدا یا کوفینگ گفته می شود) به معنی دفع گاز از واژن است.

گاهی اوقات آن را با دفع گاز از مقعد مقایسه می کنند، زیرا صدایی مشابه ایجاد می کند. در حالی که نسبتا رایج است، بسیاری از زنان از آن احساس شرمندگی می کنند و از صحبت کردن در مورد آن با درمانگر خود خجالت می کشند.

در بیشتر مواقع باد واژن مضر نیست. با این حال، می تواند نشانه ای از افتادگی اندام لگن، شلی واژن یا فیستول باشد.

نفخ رحم نشانه چیست؟ اغلب، باد واژن در اثر فعالیت جنسی، زمانی که آلت تناسلی، انگشت یا وسیله ای وارد واژن می شود اتفاق می افتد. قرار دادن اشیاء دیگر مانند تامپون، فنجان قاعدگی یا اسپکولوم متخصص زنان نیز می تواند باعث نفخ واژن شود.

همچنین می تواند در طول ورزش، به ویژه فعالیتهایی که شامل کشش است، مانند یوگا اتفاق بیفتد.

نفخ-واژینال

علت خارج شدن باد از واژن چیست؟

بعضی وقتها، باد واژن نشانه ای از مشکلات پزشکی مانند موارد زیر است:

ضعف عضلات کف لگن یا شلی واژن : گاهی اوقات برای توصیف عضلات کف لگن آنها را با ننو مقایسه می کنند.

این دسته از عضلات، گروهی از ماهیچه ها هستند که از اندام‌های لگن مانند رحم و مثانه حمایت می کنند. این عضلات ممکن است با بارداری ، زایمان طبیعی یا یائسگی ضعیف شوند.

افتادگی اندام لگنی: زمانی اتفاق می افتد که اندام های لگنی (مانند مثانه یا رحم) به داخل واژن نزول می کنند و می افتند. افتادگی رحم در اثر زایمان طبیعی یا به علت‌های دیگری اتفاق می افتد که راهکار درمانی دارد و با مراجعه به دکتر زنان این مشلات برطرف می‌شود.

فیستول: فیستول ها اتصالات بین دو عضوی هستند که کنار همند ولی معمولا به هم وصل نیستند. مانند واژن و رکتوم ( انتهای روده بزرگ) یا واژن و مجرای ادرار.

اثرات مخرب نفخ واژن برای بانوان

یک مطالعه مجله ی طب جنسی در سال 2021 به بررسی اثرات نفخ واژن یا باد رحم بر تمایلات جنسی زنان مبتلا به اختلالات کف لگن پرداخت.

حدود 35 درصد از زنان، باد واژن را تجربه کرده بودند. رابطه جنسی، شایع ترین عامل بروز این مشکل بود. بسیاری از زنان می گویند که این موضوع آزارشان می دهد. این امر اعتماد به نفس بانوان را تحت تاثیر قرار می دهد به همین دلیل یافتن راهی برای درمان این مشکل ضروری به نظر می‌رسد.

از درمان عفونت واژن چه می دانید؟

نفخ واژن چگونه درمان می شود؟

برخی از زنان متوجه می شوند که می توانند با چمباتمه زدن در حین ادرار کردن، گاز را به خودی خود آزاد کنند. برخی دیگر تمرینات تمرکز ذهن و ریلکسیشن را امتحان می کنند.

تقویت کف لگن با تمرینات کگل می تواند یکی از روش های مفید باشد. با این حال، اگر نفخ واژن برای شما مشکل ساز شده، و یا با درد، ترشح یا بوی بد همراه بود، حتما با یک سکستراپیست و یا فیزیوتراپیست کف لگن صحبت کنید. چون گاهی به تمرینات تخصصی کف لگن نیاز دارید.

با مراجعه به دکتر زنان در اصفهان نیز می توانید این مشکلات را بررسی دقیقتری کرده و راه درمانی مشخصی برای رفع این مشکل بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط