info@drmoghtaderi.com   36288896 (031)

زایمان طبیعی چگونه است

زایمان طبیعی چگونه است

سوال فوق ذهن بسیاری از مادرانی که کاندید زایمان طبیعی در آب هستند را درگیر می سازد. مادرانی که برای بار اول باردار شده اند و می خواهند دلبندشان را با زایمان طبیعی به دنیا بیاورند، بسیار کنجکاو هستند تا از مراحل زایمان طبیعی مطلع شوند. (می توانید با خواندن مقاله ی زایمان طبیعی در آب از مزایای این نوع زایمان مطلع شوید.)

طبیعی است! زیرا میزان اضطراب و ترس مادر در ماه های انتهایی بارداری بیشتر می شود و با آگاهی یافتن از روند زایمان می توانند تصویر سازی مناسبی در ذهن خود ایجاد کنند تا با کسب آمادگی های لازم، آرامش خاطر بیشتری پیدا کنند.

در این مقاله به بررسی نحوه ی زایمان طبیعی می پردازیم. با ما همراه باشید.

چه مادرانی می توانند زایمان طبیعی داشته باشند؟

چقدر احتمال داره بتونم زایمان طبیعی داشته باشم؟

این پرسشی هست که بعنوان متخصص زنان و زایمان زیاد می شنویم. طبعا یکی از نگرانی های خانم های باردار در مورد نحوه ی زایمان طبیعی هست.

توجه داشته باشید که درصد زیادی از خانمها که در بارداری مشکلی ندارند، قادر به زایمان طبیعی هستند. فعالیت بدنی مناسب، آمادگی بدنی و ورزش کردن قبل از بارداری، تغذیه ی صحیح و عدم وجود بیماری های زمینه ای مثل دیابت و فشارخون مواردی که به انجام زایمان طبیعی کمک می کنند. اگر تمایل دارید زایمان راحتی داشته باشید، سعی کنید در طول بارداری فعالیت بدنی داشته باشید.

دکتر ندا مقتدری متخصص زنان، زایمان و نازایی – جراح زیبایی زنان در اصفهان می باشند. شما عزیزان می توانید از طریق زیر با ایشان ارتباط برقرار کنید:

تلفن رسا: 0217447111 – کد: 7023
09134714714
03136288896

صفحه اینستاگرام

زمان زایمان طبیعی

خانم های باردار ی که با درد زایمان به متخصص زنان و زایمان مراجعه می‌کنند،  پس از معاینه واژینال از نظر سیر زمان زایمان بررسی می شوند.

  • در این شرایط معاینه کننده که دستکش به دست دارد با دو انگشت دوم و سوم خود وارد واژن شده و باز شدن دهانه رحم(سرویکس)، ضخامت آن، وضعیت کیسه آب ، قرارگیری جنین و شرایط لگن را بررسی می کند.

در مادرانی که کلاس های آموزش دوران بارداری را گذرانده‌اند و اطلاعات مناسبی از  وضعیت خود دارند، این معاینه راحت‌تر انجام می شود.

نحوه ی زایمان طبیعی

بازشدن دهانه رحم (سرویکس) از ۴-۵ سانت به بعد سرعت بیشتری دارد. ازاین مرحله تا زایمان به آن فاز فعال گفته می شود. درخانم های نخست‌ زا معمولا هریک ساعت، یک سانتی‌متر دهانه رحم بازتر می شود. درچند زاها سرعت بازشدن دهانه رحم سریعتر است.

  • دهانه رحمی که ۱۰ سانتی‌متر باز شده است را آماده زایمان می دانیم که این تقریبا با قطر سرجنین هماهنگی دارد. ازاین مرحله تا خروج سر بچه، همکاری مادر در زمان انقباضات به سیر زایمان کمک می کند.
  • معمولا باخروج سر نوزاد، بقیه اعضای آن که قطر کمتری از سر دارند، براحتی خارج می شوند.
  • با خروج کامل نوزاد و قطع کردن بند ناف، جفت بلافاصله چند دقیقه از جای خود جدا شده و خارج می گردد.
  • زمانی که سر جنین خارج می شود، پزشک ترشحات بینی و دهان نوزاد را پاک می کند، وجود بند ناف دور گردن نوزاد را چک می کند و درصورت لزوم آن را آزاد می کند. بدین ترتیب  خروج بقیه اعضا راحت‌تر می شود.
  • از هر ۴-۵ نوزادی که متولد می شود یک نفر بند ناف دور گردن دارد که نباید باعث نگرانی شود.

پس از تولد، نوزاد توسط حوله یا پارچه گرم خشک می شود. ترشحات بینی و دهان نوزاد برای تنفس راحت نوزاد پاک می شود. وسپس مشخصات مادر نوزاد در دستبندی به مچ دست نوزاد بسته می شود. به بندناف کلیپس زده، و اثر کف پای نوزاد در پرونده مادر ثبت می شود.

نحوه ی زایمان طبیعی

نحوه ی زایمان طبیعی

چکیده مطلب

بسیاری از مادران با مراجعه به متخصص زنان و زایمان سوال می پرسند که “زایمان طبیعی چگونه است؟”. مادرانی که می خواهند نوزاد خود را به واسطه ی زایمان طبیعی بدنیا بیاورند، دوست دارند در مورد روند این نوع زایمان و مراحل آن اطلاعاتی بدست بیاورند.

در کلاس های آموزش زایمان طبیعی متخصص زنان و زایمان و ماما ها اطلاعات بسیار مفیدی در مورد زایمان طبیعی در اختیار مادران عزیز قرار می دهند. لازم به ذکر است پروسه ی زایمان طبیعی بسیار حساس می باشد و باید زیر نظر متخصص زنان و زایمان انجام شود.

بنابراین توصیه ی ما به شما هم وطنان عزیز اصفهانی این است تا با انتخاب بهترین متخصص زنان و زایمان در اصفهان، زایمان طبیعی بدون عارضه و راحتی را به خود هدیه دهید.

با تشکر از توجه شما عزیزان، مدیریت سایت: دکتر ندا مقتدری (متخصص زنان و زایمان – جراح زیبایی زنان در اصفهان)

drmoghtaderi

پاسخ

7 − شش =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button