info@drmoghtaderi.com   36288896 (031)

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم در بین زنان سر تا سر دنیا بسیار متداول می باشد. در اغلب موارد این بیماری در کشورهای در حال توسعه یافت می شود. در کشورهای توسعه یافته، کاهش سطح ابتلا به سرطان دهانه رحم و میزان مرگ و میر ناشی از آن را مدیون آزمایشات غربالگری و برنامه های واکسیناسیون ویروس اچ پی وی هستیم.

تشخیص سرطان دهانه رحم

غربالگری هایی که از رحم انجام می شوند، می توانند به تشخیص زودهنگام بیماری های سرطان رحم شامل: بیماری اسکواموس سل کارسینوما و بیماری آدنوکارسینوم کمک نمایند. با تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم می توان از تشدید بیماری جلوگیری کرده و شانس افزایش مرگ و میر بر اثر سرطان دهانه رحم را کاهش داد.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم

غربالگری های سرطان دهانه رحم از تست پاپ اسمیر شروع می شوند. در کشورهایی که تست پاپ اسمیر به صورت روتین انجام می گیرد، احتمال مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم بسیار اندک می باشد. علاوه بر تست پاپ اسمیر، متدهای غربالگری جدید شامل تست هایی برای سنجش خطر ابتلا به HPV می شود.

عفونت هایی با ریسک تبدیل شدن به ویروس HPV و تداوم ماندگاری ویروس HPV در بدن، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را بالا می برند.

دکتر ندا مقتدری متخصص زنان و زایمان در اصفهان می باشند. شما عزیزان می توانید از طریق زیر با ایشان ارتباط برقرار کنید:

تلفن رسا: 0217447111 – کد: 7023
09134714714
03136288896

صفحه اینستاگرام

سرطان دهانه رحم درمان دارد؟

انجام غربالگری های مخصوص سرطان دهانه رحم همچون سایر چکاپ هایی که برای سلامتی فرد انجام می شود، به شدت توصیه می شود. این غربالگری های به میزان زیادی در درمان پذیری عارضه به وجود آمده و پیشگیری از پیشرفت بیماری نقش موثری بازی می کنند. میزان مزایا و عوارض ناشی از غربالگری ها بسته به سن فرد، سوابق پزشکی و عوامل خطر می تواند متفاوت باشند.

در ذیل در مورد اینکه کدامیک از آزمایشات غربالگری ( تست پاپ اسمیر، آزمایش HPV و یا هر دو) به شما پیشنهاد می شوند و اینکه هر کدام چگونه انجام می گیرند بحث می کنیم.

سن ابتلا به سرطان دهانه رحم

در کشورهای پیشرفته برای بحث در مورد موضوع فوق الذکر مواردی مانند سن شروع غربالگری و زمان پایان آن، فرکانس هایی که در غربالگری استفاده می شود و روش های غربالگری را مد نظر قرار می دهند.

تکنیک هایی برای اجرای آزمایشات غربالگری، تفسیر جواب این آزمایشات، غربالگری بانوانی که به اچ آی وی مثبت مبتلا هستند و اطلاعاتی در خصوص سرطان دهانه رحم، مواردی هستند که می بایست هر کدام به صورت جداگانه مورد بحث قرار گیرند.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم

هشدارهای سرطان دهانه رحم

 • برای بانوانی که به طور متوسط در معرض خطر ابتلا به سرطان رحم قرار دارند، سن شروع غربالگری سرطان دهانه رحم بسته به سابقه غربالگری های قبلی بیمار و مبتلا بودن یا نبودن بیمار به بیماری های نقص ایمنی می تواند متفاوت باشد.
 • آزمایشات غربالگری سرطان دهانه رحم برای بانوانی که بدن علائم خاصی از بیماری می باشند، به بیماری های نقص سیستم ایمنی مبتلا هستند و یا اولین آزمایش خود را در سن 21 سالگی انجام داده و پاسخ آن نرمال بوده است نیز توصیه می شود. هر چند که بانوانی با اختلالات سیستم ایمنی بدن و سابقه بیماری های خاص در غربالگری های پیشین می بایست بیش از سایرین انجام این آزمایشات را پر اهمیت تلقی نمایند.
 • انجام غربالگری های سرطان دهانه رحم برای بانوانی با سن کم تر از 21 سال بدون در نظر گرفتن سن شرع رابطه جنسی و بیماری های نقص ایمنی بدن توصیه نمی شود.

سایر مقالات ارائه شده:

کیست تخمدان

کیست بارتولن

اهمیت خود مراقبتی در زنان

drmoghtaderi

2 thoughts on “سرطان دهانه رحم

 1. maral - ژانویه 18, 2020 در 2:00 ب.ظ

  شما واکسن گارداسیل دارین الان ؟ چون یه مدت خیلی کم شده تو اصقهان من باید سومیمو بزنم الان هیچ کس نداره

  پاسخ
  • drmoghtaderi - ژانویه 25, 2020 در 11:42 ق.ظ

   میتونیم بهتون مرکزی رو معرفی کنیم که ازونجا تهیه بفرمایید. لطفا در دایرکت اینستاگرام پیام بدید

   پاسخ

پاسخ

3 × 1 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button