Search
Close this search box.
عفونت-ماه-عسل

عفونت مثانه در ماه عسل !

ماه عسل از بهترین زمانهای زندگی هر عروس و دامادی است. بی شک خاطرات دوران آغاز زندگی بسیار خاطره انگیز است مساله ای که در این میان وجود دارد عفونتهای ادراری است که در این مواقاع گریبان گیر خانم ها می شود. گاهی این مشکل به نحوی است که افراد را مجبور می‌کند که فورا به دکتر زنان اصفهان مراجعه کنند! سیستیت ماه عسل یک نوع عفونت ادراری است که موضوع این مقاله را تشکیل می دهد.

/بهترین-متخصص-زنان-در-اصفهان/

سیسیتیت ماه عسل چیست؟

سیستیت ماه عسل یک نوع عفونت ادراری است که معمولا در پی تحریک مکرر طی روابط جنسی ایجاد می شود. در صورتی که این مشکل درمان نشود، ممکن است عفونت تشدید شده و به مجاری ادراری و کلیه هم منتقل شود.

این عارضه اغلب بین بانوانی که به تازگی ازدواج کره اند شایع است. به همین دلیل خانم های جوان با علائمی مثل تکرر ادرار و یا سوزش ادرار، درد در هنگام دفع ادرار ، درد زیر شکم تیره رنگ شدن ادرار و علائمی از این قبیل مواجه می شوند.

البته که این عارضه برای همه افراد پیش نمی آید اما نزدیکی های مکرر و آلودگی داخل مجرای ادراری باعث ایجاد آن می شود. تکثیر می شود و نیاز به درمان دارد. اغلب بین 20 تا 40 درصد از بانوان دچار این عارضه می شوند.

سیستیت ماه عسل

علائم ابتلا به عفونت مثانه

احساس اضطرار در دفع ادرار، نیاز به دفع مکرر ادرار، سوزش از علائم شایعی است که بانوان را درگیر می کند . اگر عفونت مثانه درمان نشود در بدن گسترده تر خواهد شد و دارای علائمی مثل درد در ناحیه پایین کمر تب و لرز و حالت تهوع و استفراغ خواهد بود.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص عفونت در اصفهان

چرا دچار عفونت می شویم ؟

اغلب با نزدیکی های مکرر و عدم رعایت بهداشت جنسی، انجام روش های غیر معقول نزدیکی، استفاده کردن از دیافراگم برای پیشگیری از بارداری و همچنین ضعف سییستم ایمنی و نقص سیستم ادراری بانوان احتمال ابتلا به این عفونت افزایش می یابد.کوتاه بودن مجرای ادرار نیز دلیلی برابتلا به این عارضه است. این عفونت با یک آزمایش ادرار قابل تشخیص خواهد بود.

راه های پیشگیری از ابتلا به عفونت ماه عسل

برای آنکه دچار این عارضه نشویم رعایت برخی نکات ضروری است:

  • رعایت بهداشت جنسی و شستشوی ورودی واژن و مقعد
  • بلافاصله پس از نزدیکی ادرار کنید و نواحی بدن را شستشو دهید.
  • مایعات زیاد مصرف کنید
  • از مصرف بیش از حد قهوه و نسکافه خودداری کنید
  • از لباس زیر مناسب استفاده کنید
  • ناحیه تناسلی را بیش از حد شستشو ندهید.
  • شستن لباس ها را با پودر صابون انجام دهید.

بهترین درمان برای عفونت سیستیت ماه عسل

برای درمان این عفونت مصرف یک دوره آنتی بیوتیک به همراه مسکن برای کاهش درد که توسط پزشک به شما تجویز می شود تا حد زیادی این مشکل برطرف خواهد شد. استفاده از فنازوپیریدین نیز برای کاهش درد است که ممکن است با تخیص پزشک برای شما تجویز شود. سسعی کنید تا بهبود کامل از انجام رابطه جنسی خودداری کنید تا بهبودی کامل حاصل شود.

بیشتر بخوانید: لابیاپلاستی برای چه کسانی انجام می شود؟

جراحی لابیاپلاستی- دکتر ندا مقتدری

آیا ممکن است پس از درمان این عفونت دوباره برگردد؟

بله این امکان وجود دارد. اگر دوباره دچار عفونت شدید مجددا به پزشک مراجعه کنید تا تحت درمان دقیقتر و پیشرفته تر قرار بگیرید. در برخی موارد ممکن است همسر خانم نیز دچار عفونت باشد که پس از مقاربت مجددا بدن شما هم دچار عفونت شده و دوباره دچار سوزش و خارش میشوید. بنابراین اگر دوباره دچار عفونت شدید سعی کنید با همسرر خود به پشرک مراجعه کنید تا ایشون هم مورد بررسی قرار بگیرند.

اگر همچنان دچار عفونت های پیاپی شدید به غیر از آزمایش نمونه ادرار، آزمایش کشت ادرار هم می تواند به روند درمانی شما کمک کند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط