info@drmoghtaderi.com   36288896 (031)

از یک ترشح ساده تا ابتلا به عفونت واژن

عفونت واژن

عفونت واژن از آن دست بیماری هایی است که در اغلب بانوان مشاهده می شود. عفونت های ریز و  درشتی که گاها با ترس توامان خواهد بود.

ترس از تبدیل یک عفونت ساده به بیماری ای که نشانه های سرطان را دارد. اکثر بانوان در مواجه با برخی ترشحات واژن، سریعا بر چسب عفونت را به آن می زنند، غافل از اینکه همه ترشحات دستگاه تناسلی را نباید به منزله ابتلا به عفونت دانست!!!

برخی ترشحات واژن بروز طبیعی داشته و نمی توان از آن ها بیماری خطرناکی ساخت. اما چطور می شود یک ترشح معمول را به منزله بیماری و یا عفونت دانست؟ آیا تمامی ترشحات بانوان ناشی از عفونت است؟

این ها دغدغه هایی است که اغلب بانوان در طول زندگی به خصوص از زمان شروع دوران باروری تا پایان یائسگی به آن دچار هستند.

ما در این مقاله با توجه به توضیحات دکتر ندا مقتدری، متخصص زنان و زایمان به بررسی پیرامون عفونت واژن خواهیم نشست. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به میزان حجم، رنگ و بوی ترشحات خود حساس شده اید در ادامه با ما همراه باشید:

پایان نگرانی در ابتلا به عفونت ها

از بعد از بلوغ تا قبل از دوران یائسگی به طور معمول بانوان در سیکل ماهیانه خود ترشحات مختلفی را مشاهده می کنند.

 • به این صورت که بعد از زمان قاعدگی ترشحات استروژنی و روشن بوده، اما در  نیمه دوم سیکل که تخمک گذاری صورت می گیرد ترشحات غلیظ تر شده و تغییر رنگ خواهند داد.

تمامی این ترشحات در بانوان وجود داشته که نمود طبیعی دارد و جای نگرانی برای آن ها نیست. اما اغلب بانوان با دیدن ترشحات خود در ابتدا فکر می کنند که به عفونت مبتلا شده اند! باید توجه داشته باشید که چه بسا وجود این ترشحات برای جلوگیری از بیماری ها موثر خواهند بود. برای مثال؛ بعد از یائسگی که ترشحات بانوان قطع می شود برای جلوگیری از بیماری های زنان پزشک مجبور به ایجاد ترشحات مصنوعی است.

 • بنابراین وجود ترشحات به معنای ابتلای به عفونت نیست.

عفونت واژن چه نشانه هایی دارد؟

عفونت ها علائم مختلفی دارند برخی ترشحات به علت قرار داشتن در عمق واژن باعث می شوند که خود فرد متوجه آن نشده و بعد از معاینه مشخص شود، که به عفونت مبتلاست.

برخی عفونت ها مثل عفونت های قارچی نیز از نظر حجم بسیار زیاد بوده که به صورت تیکه های بزرگ پنیری شکل از واژن خارج می شود.

این ترشحات به علت سوزش و خارشی که ایجاد می کنند باعث ایجاد نگرانی در بانوان می شوند.  اما باید بدانید که قارچ ها عمدتا بیماری هایی با علائم واضحی ایجاد می کنند، اما از نظر خطرناک بودن بسیار بی اهمیت هستند.

برخی ترشحات نیز با درد هنگام نزدیکی و درد در زمان قاعدگی همراه هستند، که روزانه ترشحات زیاد و نگران کننده ای را ایجاد می کنند این ترشحات گاها با بو و رنگ غیر عادی، بیمار را متوجه خود می کنند.

علائم عفونت واژن

علائم عفونت واژن

منشا اصلی عفونت های واژن

اکثر عفونت های بانوان ناشی از قارچ کاندیدا آلویکان است، که به طور طبیعی در واژن وجود داشته و می تواند با قرار گیری در کنار دیگر باکتری ها، تعادل طبیعی در واژن ایجاد کند.

اما ممکن است گاهی این تعادل بر هم خورده و این قارچ بیش از حد در واژن تولید شود. این درست همان جایی است که بانوان را دچار عفونت می کند.

علائم عفونت قارچی 

 • خارش در داخل و خارج ناحیه تناسلی
 • درد و سوزش
 • درد به هنگام مقاربت
 • درد به هنگام ادرار
 • ترشحات سفید و برفکی
 • بروز التهاب و قرمزی در ناحیه تناسلی

تشخیص عفونت در بانوان

عفونت ها از جمله بیماری هایی هستند که بخش عمده تشخیص آن ها، به وسیله چشم انجام می شود. به این صورت که بیمار برای تشخیص آن الزامی به معاینه نخواهد داشت.

اما اگر علائم به مقداری باشد که ابتلا به نوع خاصی از عفونت را در پی داشته باشد، بهترین متخصص عفونت زنان در اصفهان، اقدام به معاینه واژن خواهد کرد.

تشخیص عفونت واژن

بسیاری از عفونت های واژن به دلیل نداشتن علائم شناخه نشده و به این صورت درمانی برای آن ها نیز انجام نمی شود. اما اگر پزشک تشخیص نوعی عفونت قارچی را بدهد می بایست فرد را معاینه کرده و مقداری از ترشحات وازن را برای نمونه به آزمایشگاه منتقل کند.

درمان عفونت های واژن

عفونت قارچی واژن را می توان با داروهایی که از بین برنده قارچ هستند درمان کرد. درمان این نوع از عفو.نت ها یا به صورت موضعی بوده _که از جمله آن می توان کرم ها و قرص های واژن را نام برد_ و یا به صورت استفاده از دارو های خوراکی است.

علائم عفونت های قارچی  در 2 الی 3  روز پس از استفاده داروها، از بین خواهند رفت. لازم به ذکر است بانوان می بایست در طول فرآیند درمان از برقراری رابطه جنسی خودداری کنند.

درمان عفونت قارچی واژن

برخی از راهکارهای درمانی ساده عبارتند از:

 • شستشوی واژن با آب و صابون
 • استفاده از آنتی بیوتیک ها
 • توجه و رعایت بهداشت فردی

این نکته حائز اهمیت است ابتلا به دیابت، شانس ابتلا به عفونت های قارچی و عفونی را افزایش می دهد.

درمان عفونت واژن

درمان عفونت واژن

درمان عفونت های زنان با لیزر

همانطور که می دانید ورود لیزر به دنیای پزشکی توانسته تحولات عظیمی را در حوزه های مختلف ایجاد کند.

شاید در گذشته استفاده از لیزر، تنها در برخی امور پزشکی مثل حوزه پوست و مو و یا برخی جراحی ها شناخته شده بود.

اما امروزه این روش نوین، توانسته در حوزه جراحی زیبایی زنان و درمان عفونت ها نیز حرفی برای گفتن داشته باشد. امروزه می توان در حیطه بیماری های زنان نیز از تکنولوژی دستگاه های لیزر استفاده کرده و همراه با ایجاد زیبایی و جوانسازی ناحیه تناسلی، برخی از بیماری های زنان را نیز درمان کرد.

سایر مقالات مرتبط:

درمان عفونت ادراری در زنان

لیست عوامل موثر در ناباروری زنان

drmoghtaderi

پاسخ

یک × 5 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button