info@drmoghtaderi.com   36288896 (031)

علت اختلال در قاعدگی چیست

علت اختلال در قاعدگی چیست

شاید برای خود شما هم اتفاق افتاده باشد که بعد از دوران بلوغ دچار اختلال در قاعدگی شده باشید! مطمئنا هنگام مواجه شدن با این حالت از خود می پرسید؛ علت اختلال در قاعدگی چیست؟!؟

به نظر شما چه عواملی باعث مختل شدن سیکل قاعدگی می شوند؟!

این اختلال به صورت های مختلفی نمایان می شود. ممکن است فردی قاعدگی های نامنظم با فواصل زیاد داشته باشد و بالعکس فرد دیگری حتی در یک ماه دوبار پریود شود!!!

اغلب اختلالات موجود در سیکل قاعدگی ناشی از نوسانات هورمونی می باشند. با این حال به شما پیشنهاد می دهیم مطالب بیان شده در این مقاله را از دست ندهید تا بتوانید جواب سوال های خود را در مورد مشکلات دوران قاعدگی به دست آورید.

اختلال در قاعدگی چیست؟

شاید در قدم اول لازم باشد با معنی و مفهوم اختلال در قاعدگی آشنا شوید. در اصطلاح از روز ابتدایی آخرین قاعدگی تا شروع پریود بعدی را (فاصله بین شروع قاعدگی ها)؛ سیکل قاعدگی می نامند. این سیکل ممکن است در هر فرد بسته به شرح حال او، متفاوت باشد. (دیرتر و یا زودتر شروع شود.)

به طور معمول؛ متوسط طول دوره سیکل قاعدگی؛ حدود 28 روز است. (این مدت زمان ممکن است قدری کوتاه و یا بلند شود که مشکلی ندارد و طبیعی است.) با این حال اگر این سیکل بیشتر از 38 روز طول بکشد؛ باعث بی نظم شدن قاعدگی در فرد می شود.

در قدم بعدی لازم است با علت این اختلال و عوامل موثر در آن آشنا شوید.

علت اختلال در قاعدگی

علت اختلال در قاعدگی

عوامل موثر در مشکلات قاعدگی

در این قسمت به شایع ترین عوامل تاثیر گذار در اختلالات دوران قاعدگی می پردازیم:

 • مصرف داروهای ضد بارداری

برخی از بانوان به دلیل جلوگیری از بارداری و یا کنترل برخی بیماری های دیگر؛ از داروهای ضد بارداری استفاده می کنند. این داروها در تولید و ترشح هورمون های بیمار تاثیر می گذارند.

این تاثیرات می توانند باعث خونریزی های بی دلیل و یا حتی به تعویق افتادن قاعدگی در فرد مصرف کننده شوند. در صورت استفاده از   IUD ممکن است میزان خونریزی قاعدگی در فرد بیشتر شود. احتمال لکه بینی در بین دو قاعدگی نیز وجود دارد.

 • بارداری

همانطور که می دانید بانوان در طول حاملگی خود دستخوش تغییرات هورمونی فراوانی می شوند. این تغییرات می تواند اختلالاتی را نیز به ارمغان بیاورند.

از علائم مشهود بارداری می توان به مواردی همچون: ویار صبحگاهی، حساس شدن به بو، خستگی مفرط، حساس شدن بافت پستان ها و حالت تهوع، اشاره نمود.

(اگر بعد از برقراری رابطه ی جنسی و دخول، پریود نشدید لازم است تا یک تست بارداری ساده انجام دهید و یا برای اطمینان خاطر بیشتر به متخصص زنان و زایمان در اصفهان مراجعه نمایید.)

عوامل موثر در اختلالات بارداری

عوامل موثر در اختلالات بارداری

 • شیردهی

نوسانات هورمونی تنها منوط به دوران بارداری و زایمان نمی شوند. یک مادر در دوران شیردهی خود نیز دستخوش تغییرات هورمونی می شود.

هورمون موثر در شیردهی پرولاکتین نام دارد. این هورمون می تواند در تولید و ترشح هورمون های دستگاه تناسلی تاثیر بگذارد و باعث سبک شدن قاعدگی در طول دوران شیردهی شود.

در حالت طبیعی؛ قاعدگی مادر ظرف مدت کوتاهی بعد از اتمام دوران شیردهی، به حالت نرمال خود باز می گردد.

 • دوران پیش از یائسگی

دوران قبل از یائسگی؛ آغاز یک سری تغییر و تحولات هورمونی در بدن زنان است. این دوران معمولا در دهه 40 زندگی بانوان، نمایان می شود. (با این حال زمان این دوران حدودی می باشد و ممکن است فردی زود از دهه 40 و یا حتی دیرتر با آن مواجه شود.)

یک از علائم مشهود و شایان ذکر در این دوران؛ تغییرات هورمون استروژن در فرد می باشد. نوسان در تولید و ترشح این هورمون می تواند دوران قاعدگی فرد را تحت تاثیر قرار بدهد.

این تغییر ممکن است خود را به صورت طولانی تر شدن دوران قاعدگی و یا کوتاه تر شدن آن، نشان دهد. سایر علائم این دوران عبارتند از:

 • گر گرفتگی (بالا رفتن دما و حرارت بدن فرد)
 • تعریق شبانه
 • تغییرات رفتاری
 • اختلالات خواب
 • خشکی واژن

زنان با ورود به دوران یائسگی مستعد ابتلا به پوکی استخوان می شوند.

 • تنبلی تخمدان

همانطور که در مبحث تخمدان پلی کیستیک به آن اشاره شد؛ اختلال در قاعدگی جزء علائم مشهود این عارضه می باشد. معمولا افرادی که مبتلا به تنبلی تخمدان هستند یا دچار خونریزی های شدید قاعدگی می شوند و یا ممکن است یک دوره از قاعدگی خود را از دست بدهند. (یک دوره پریود نشوند.)

اگر این عارضه در زمان مناسب و از طریق روش های صحیح، درمان نشود؛ ممکن است عواقبی از جمله: ناباروری، افزایش موهای زائد بدن، افزایش وزن و… را به فرد تحمیل سازد.

تیروئید و بی نظمی قاعدگی

طبق تحقیقات به عمل آمده در افرادی که با اختلال در قاعدگی مواجه بودند؛ مشخص شد که 44 درصد از آن ها به مشکلات تیروئیدی نیز مبتلا هستند.

این مشکلات می توانند اختلال در قاعدگی را قوت ببخشند. به طور مثال:

 1. کم کاری تیروئید

این عارضه باعث؛ خونریزی های شدید، طولانی شدن دوران قاعدگی و احساس درد بیشتر، می شود. علاوه بر این فرد مبتلا به کم کاری تیروئید دچار؛ افزایش وزن، حساس به سرما و خستگی مفرط نیز خواهد شد.

 1. پرکاری تیروئید

این عارضه باعث کاهش خونریزی، کوتاه شدن دوره قاعدگی و سبک تر شدن آن می شود. علاوه بر این علائمی مانند: از دست دادن ناگهانی وزن، افزایش استرس و ضربان قلب در فرد دیده می شود.

مشکلات قاعدگی ناشی از بیماری

در قسمت های بالا به عوامل تاثیر گذار در اختلالات قاعدگی اشاره کردیم. با این حال اختلال در قاعدگی ممکن است تحت تاثیر سایر بیماری های زنان نیز بروز پیدا کند. به مثال های زیر توجه کنید:

اختلال در قاعدگی جزئی از نشانه ها و علائم بیماری های مذکور می باشد.

اقدام برای درمان بیماری های مذکور باعث کنترل و تنظیم دوران قاعدگی فرد نیز می شود و اختلالات این دوران و عوارض ناشی از آن را، کاهش می دهد.

درمان قطعی نامنظمی قاعدگی

اختلال در قاعدگی لزوما به منزله ی ابتلا به بیماری نمی باشد. با این حال برای کنترل این عارضه و رفع آن بهتر است با یک متخصص زنان و زایمان مشورت نمایید.

متخصص زنان با بررسی وضعیت شما و ارزیابی سیکل قاعدگی می تواند علت اختلالات موجود را پیدا کند و متناسب با آن بهترین راه درمانی را انتخاب نماید.

چه زمان به متخصص زنان مراجعه کنیم؟!؟

افرادی که در سن بلوغ به سر می برند و یا تفاوت ها و اختلالات جزئی در طول قاعدگی خود دارند، نیاز مبرمی برای مراجعه به متخصص زنان و زایمان ندارند. توصیه ما به شما عزیزان این است؛ با مشاهده ی موارد زیر به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا شرایط و وضعیت شما مورد ارزیابی دقیق قرار بگیرد:

 1. هنگامی که فرد کمتر از 45 سال؛ دچار نامنظمی ناگهانی در قاعدگی خود شود.
 2. نوسانات مشهود در سیکل قاعدگی (کمتر از 21 روز یا بیشتر از 35 روز)
 3. بیشتر از 7 روز شدن دوره قاعدگی
 4. عدم باروری به دلیل اختلال در قاعدگی

دکتر ندا مقتدری (متخصص زنان، زایمان و زیبایی در اصفهان) با دانش بالا و استفاده از تجهیزات مدرن و روش های نوین روز دنیا، آماده ارائه خدمات درمانی و زیبایی به شما عزیزان می باشد.
شما می توانید برای تشخیص علت اختلال در قاعدگی و درمان آن، از طریق زیر با دکتر مقتدری ارتباط برقرار نمایید:
شماره های تماس:  03136288896        –      📞مشاوره با دكتر:02174471111

صفحه اینستاگرام دکتر ندا مقتدری

روش های درمان بی نظمی در قاعدگی

برای داشتن برنامه ی درمانی مناسب لازم است در قدم اول علت اختلال در قاعدگی خود را بدانید. در این راه از متخصص زنان کمک بگیرید و از اقدام های خودسرانه اجتناب کنید.

برای درمان و تنظیم نمودن سیکل قاعدگی می توانید به موارد زیر توجه کنید:

 • فعالیت ورزشی
 • اصلاح سبک زندگی
 • استفاده از سبد غذایی مناسب و سالم
 • داشتن تناسب اندام (درصورتی که دچار اضافه وزن هستید از طریق صحیح وزن خود را کاهش دهید.)
 • دارو درمانی

برای استفاده از هرگونه داروی خوراکی و یا تزریقی طبق تجویز پزشک متخصص؛ اقدام کنید.

 • درمان بیماری ای که منجر به اختلال در قاعدگی شده است.

چکیده کلام

علت اختلال در قاعدگی چیست؟ عوامل مختلفی در پاسخ به این سوال دخیل هستند. مهم ترین عاملی که می تواند منجر به بی نظمی در قاعدگی شود؛ نوسانات هورمونی می باشد.

علت نوسانات هورمونی در هر فرد متفاوت می باشد و ممکن است از یک شرایط روحی نامساعد تا یک بیماری زمینه ای متغیر باشد. برای کنترل بی نظمی قاعدگی لازم است ابتدا علت آن مشخص شود. با مشخص شدن علت اختلال در قاعدگی؛ گزینه های درمانی صحیح و موثر از سوی متخصص زنان و زایمان پیشنهاد می شوند.

به خاطر داشته باشید اگر در زمان مناسب به پزشک متخصص مراجعه کنید می توانید این اختلال را با روش های ساده تر درمان کنید. بالعکس اگر در مراجعه به پزشک کوتاهی کنید ممکن است این بی نظمی و اختلال روند بارداری شما را تحت تاثیر قرار دهند!!!

توصیه ما به شما عزیزان این است تا از اقدام های خودسرانه پرهیز کنید و برای درمان قطعی این اختلال به بهترین متخصص زنان در اصفهان مراجعه کنید.

drmoghtaderi

پاسخ

5 × سه =

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button