آناتومی بافت سینه

مراحل رشد پستان در زنان

در مورد مراحل رشد پستان چه می دانید؟ گفتی است، پستان ها اعضایی قرینه در قفسه سینه زنان ‌‌و مردان هستند. قابل توجه است که سینه ها در بانوان از نظر جنسی اهمیت زیادی دارند. علاوه بر این سالم بودن سینه ها می تواند نشان دهنده ی سلامت سایر اعضای بدن باشد.

سینه ها در بانوان یک عامل مهم در زیبایی اندام محسوب می شوند و ساختار جسمانی بانوان را تحت تاثیر قرار می دهند. همچنین ارتباط اولیه مادر و نوزاد پس از تولد با شیردهی از راه پستان بوده و کامل ترین منبع تغذیه نوزاد شیر مادر است. با ما در این مقاله از سایت دکتر ندا مقتدری همراه باشید تا در این خصوص توضیحات تکمیلی را با شما درمیان بگذاریم.

تماس با دکتر زنان اصفهان- دکتر ندا مقتدری

آناتومی بافت پستان

هر پستان حاوی 20-15 بخش (یا به اصطلاح پزشکی لوب) می باشد که به صورت طوقه های یک چرخ روی یکدیگر قرا گرفته اند. قسمت مرکزی این بخش ها نوک سینه را تشکیل می دهد. داخل این بخش‌ها، قسمت هایی با اندازه ی کوچک تر به نام لوبول قرار دارند. در انتهای هر لوبول، قسمت متسعی وجود دارد که شیر تولید می‌کند. این ساختارها توسط لوله‌های باریکی به نام مجاری شیری به هم متصل می‌شوند و شیر را به سمت نوک پستان منتقل می کنند.

نوک پستان، مرکز قسمت تیره‌ رنگ پوست پستان یا هاله پستان (Areola) است. غدد مونتگومری در هاله ی پستان واقع شده اند که وظیفه ی روان کردن نوک پستان هنگام تغذیه ی نوزاد از شیر مادر را برعهده دارند. فضای خالی ای که میان مجاری شیری و لوبول ها واقع شده است توسط بافت های چربی مملو شده اند. بافت پستان فاقد عضله می باشد. اما لازم به ذکر است که عضلات دیواره ی قفسه ی سینه که در قسمت تحتانی بافت پستان قرار دارند، سطح دنده ها را پوشش می دهند.

علاوه بر عروق خونی، عروق دیگری به منظور جمع آوری لنف در پستان وجود دارند. سیستم لنفاوی بدن در سرتاسر بدن وظیفه ی جمع آوری و به گردش در آوردن مایع لنف را عهده دار می باشد. مایع لنف حاوی گلبول های سفید و سایر سلول های ایمنی بدن می باشد که جزئی از خط دفاعی بدن برای مقابله با عوامل بیگانه و عفونی محسوب می شوند.

آناتومی بافت سینه

فرم پستان و تغییر سایز و شکل سینه در دوران بارداری

فرم نوک سینه در افراد مختلف متفاوت می باشد. بدین ترتیب که برخی زنان نوک سینه یا نیپل برجسته ای دارند ولی برخی دیگر نیپل مسطح و حتی فرورفته ای دارند. گفتنی است این ناحیه از بدن انسان همانند هر عضو دیگر در افراد مختلف متفاوت است.

نوک سینه (nipple) در دوران بارداری بزرگ تر و هاله سینه تغییر رنگ پیدا کرده و کمی پررنگ تر می‌شود. در طول این دوران احتمال ترشح شیر وجود خواهد داشت بایستی بدانید پس از زایمان طبیعی یا سزارین شیر ترشح پیدا میکند و از مجاری موجود در نیپل خارج می‌شود.

جالب است بدانید به صورت طبیعی احتمال وجود کیست های کوچک در هاله سینه خواهد بود. به طور معمول اطراف هاله سینه را غدد مونتگومری احاطه کرده است، ترشحات چربی در این ناحیه سبب طراوات هاله و نوک پستان می شود.

شایعترین حالت فرم پستان بدین صورت است که دارای یک نوک یا نیپل می باشد اما بایستی بدانید که دختران و زنانی هستند که چندین بافت نوک پستانی مشابه با نیپل در اطراف هاله سینه و حتی تا ناحیه زیربغل خود داشته باشند و این نیپل های متعدد احتمال خواهد داشت که در دوران شیردهی بزرگ و حساس شوند. لذا بایستی گفت شکل، سایز و تعداد و فرم نیپل هر پستان در افراد مختلف متفاوت است.

تغییر سایز سینه در هنگام بلوغ

با شروع به کار کردن تخمدان ها در دوران بلوغ، بافت های چربی در بافت پستان تحت تاثیر ترشح هورمون جنسی زنانه ی استروژی، تجمع می یابند. این امر باعث بزرگ شدن پستان می شود. با بزرگ شدن سینه، مجاری شیری نیز شروع به رشد می کنند و این تغییرات معمولا با رشد موهای ناحیه تناسلی همزمان است.

 • با شروع قاعدگی و انجام تخمک گذاری رشد پستان با تشکیل غدد ترشحی ادامه می‌یابد.
 • نسج پستان و مجاری شیری با بیشتر شدن تعداد غدد و بافت پستان به رشد خود ادامه می دهند.

در مرحله بلوغ و رشد پستان ها میتوانید با مراجعه به دکتر زنان در اصفهان از طبیعی بودن روند رشد خود اطمینان حاصل کنید.

مراحل رشد پستان

رشد سینه در 5 مرحله اتفاق می افتد. اولین مرحله ی رشد سینه مربوط به دوران قبل از بلوغ می باشد و مابقی مراحل رشد پستان نیز با شروع بلوغ ادامه پیدا می کنند.

مراحل رشد پستان
 • مرحله 1

قبل از دوران بلوغ فقط برجستگی نوک سینه وجود دارد.

 • مرحله 2

همانطور که در مطالب فوق بیان شد، بافت پستان تحت تاثیر هورمون های جنسی در دوران بلوغ، برجسته می شود و همزمان با این اتفاق نوک سینه نیز بزرگ تر می شود و حالت برجسته تری پیدا می کند. همچنین لازم به ذکر است با ادامه ی رشد پستان، هاله ی سینه نیز گسترده تر می شود.

 • مرحله 3

پستان ها کمی بزرگتر شده و بافت غددی در پستان رشد می کند.

 • مرحله 4

در ادامه ی روند مراحل رشد پستان شاهد، گسترده شدن تیرگی اطراف نوک پستان و حجیم تر شدن سایز سینه می باشیم.

 • مرحله 5

تا این مرحله بخش اعظمی از رشد پستان اتفاق افتاده است و در زنان بالغ پستان؛ گردتر، حجیم تر و برجسته تر می باشد.

جراحی لابیاپلاستی- دکتر ندا مقتدری

بهترین روش برای افزایش سایز سینه

گفتنی است، برای افزایش سایز سینه استفاده از کرم ها، داروها، روغن های موضعی، دستگاه های مکش و همچنین قرص های هورمونی بدین منظور توصیه نمی شود زیرا نه تنها بی اثر هستند بلکه می تواند با عوارضی همراه باشند. انجام فعالیت های ورزشی برای تقویت عضله پستان به منظور پیشگیری از افتادگی فرم پستان می تواند موثر باشد، اما بهترین روش افزایش سایز پستان انجام جراحی و قرار دادن پروتز زیر بافت عضله سینه توسط یک جراح پلاستیک ماهر می باشد.

سوالات متداول

242 پاسخ
 1. سلام دختر من 11 سال و 8 ماه دارد و دو ماه است که پریود شده است . سینه های دخترم شکل عجیبی دارد یعنی اینکه قسمت تیره نوک هر سینه اش شبیه این است که مایع در آنها است و کاملا باد کرده و بیرون زده سونوگرافی بردمش و مشکلی نداشت . این طبیعیه؟

   1. سلام من 17 سالمه و سینه هام خیلی بزرگ. هستش و می خام کوچکش کنم ایا میشه که با ورزش هایی کوچکش کرد و اگرم میشه با چه ورزشهایی میشه کوچیکش کرد

 2. سلام من تقریبا چهارده سال و دو ماه امه…
  اواخر یازده سالگی پریود شدم.قبل از اون رشد سینه هام تقریبا شروع شده بود اما به مقدار خیلی کم.الان دو سه سال از شروع رشد میگذره سینه هام درسته کوچیکه ولی خب مشکل من اینه که نوک سینه هام اصلا رشد نکرده چی کار باید بکنم؟؟؟مشکل خاصی وجود داره؟

  1. سلام و عرض ادب، با اینکه باید حتما به صورت حضوری معاینه شوید، ولی احتمالا به پروتز نیاز دارید دوست عزیز

   1. سلام من ۳۲ سالمه دوتا بچه دارم یکیش۵ ساله ودومی۱.۵ سالشه. پسرموتاده ماهگی شیر دادم چون شیرم نرسید شیرخشک دادم الان بعدتزریق دوزاول کرونا دردشدید ازسمت سینه چپ گرفتم ازلحاظ قلبی مشکلی ندارم رفتم سونوگرافی پستان الان مشخص شده هرکدوم ازسینه هام یه دونه توده هیپواکوئیک دارن سونو گفت کنترل بعد سه ماه دوباره انجام شود الان قرص میخورم نزدیک سه روزه اما طرف چپم دردشدیدی به پشتم میزنه بنظرتون چیکارکنم ممنون

 3. سلام
  من ۱۳ سال و نیمه هستم
  اولین بار سه ماه پیش پریود شدم ولی هنوز به جز اون یک بار دیگه پریود نشدم
  حالا هم سینه هام یه مقدار رشد کرده ولی خیلی رنگش تیره هست و پوست اطرافش هم اصطلاحا پوست پرتقالی شده
  خیلی خیلی نگرانم که مشکلی پیش اومده باشه
  به خاطر کرونا هم نمیتونم برم دکتر
  لطفا منو راهنمایی کنید
  دلیلش چیه
  چرا اینجوریه
  آیا مشکلی وجود داره؟؟
  دارم از شدت استرس میمیرم

  1. سلام دوست عزیز، باید آزمایش تیروئید و سونو گرافی رحم انجام شود. سپس به همراه نتایج آزمایشات به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید و یا به صورت آنلاین مشاوره بگیرید.

 4. سلام من ۱۲ سالمه و میخوام بدونم که دقیقا کی رشد سینه به اتمام میرسه
  ممنون میشم از پاسخگوییتون..

 5. سلام من ۱۲ سالم هست و میخوام بدونم که در چه سنی رشد سینه به اتمام میرسه
  ممنون میشم از پاسخگوییتون..

 6. سلام من 12 سالم هست و اواخر 11 سالگی پریود شدم
  رشد سینم هم از قبل پریود شروع شد و مامانم برام نیم تنه خرید ولی من نپوشیدم و سینه هام خیلی بزرگ شد مامانم برام سوتین سایز 75 خرید و کاملا اندازه هست حتی یکم کوچیکه می خواستم بدونم یعنی چون نیم تنه نپوشیدم اینقدر بزرگ شده ؟
  و آیا سایز سینم طبیعیه ؟ یا خیلی بزرگه ؟

  1. سلام دوست عزیز معمولا طبیعی هست بدن هرخانم با دیگری متفاوت هست و میتونه به خاطر ژنتیک هم باشه بهتره تا ۱۸ سال صبر کنید

 7. سلام ببخشید میخواستم بدونم برای 12 سال چه سایز سوتین مناسبه ؟
  من 12 سالمه و سایز 75 می‌پوشم یعنی سینم خیلی بزرگه یا طبیعه ؟

 8. باسلام دخترم۱۳سالشه هنوز پریود نشده.ولی تو حموم میبینم که هم سینش رشد کرده و هم موی شرمگاهیش کامل درومده و اندامشم تقریبا تغییر کرده .میخواستم بدونم برای پریود نشدنش نیازه دکتر ببرم یاخیر؟اگر نیازه چه دکتری

 9. سلام
  من هفده سالمه و از پونزده سالگی پریود میشم و پریودم هیچ دردی نداره آیا طبیعیه؟؟ فقط خونریزی دارم و تقریبا منظم هستش و اینکه سینه من تا حدودی رشد کرده ولی نه کامل و نوک پستانم هنوز در نیومده آیا اینم طبیعیه؟؟

 10. سلام، دختری ۳۲ ساله هستم
  مدتی است در سینه سمت چپم احساسی شبیه به نفخ شکم دارم. انگار درون سینه ام حالتی شبیه به نفخ اتفاق میفتد. درد ندارد، تغییر شکل ندارد، فقط کمی از نظر روانی آزاردهنده است.

 11. سلام من ۱۴ سالمه و همین امسال یعنی توی سن چهارده پریود شدم ولی از حدود ده سالگی سینه هام شروع به رشد کرد. وقتی ده_یازده سالم بود سینه هام کوچیک بود ولی یهو خیلی بزرگ شد و یه اشتباه بزرگ کردم اینکه چون بدم میاد اصلا نیم تنه یا سوتین نپوشیدم و هنوزم دوست ندارم بپوشم البته با نیم تنه مشکلی ندارم.فکر کنم سینه هام زیادی بزرگ شده آیا راهی هست که تا سال دیگه رشدشون متوقف بشه؟و اینکه میشه کلا به جای سوتین نیم تنه بپوشم؟

  1. استفاده از سوتین هایی با کیفیت و جنس مرغوب که از افتادگی سینه جلوگیری کنند توصیه می شود. همچنین به یک فوق تخصص جراحی پلاستیک نیز مراجعه کنید تا اطلاعات دقیق تر در اختیارتان قرار دهد.

 12. سلام.من پسر۱۳ساله هستم.پستان هایم خیلی زیاد رشد کرده و از رشد پستان دختر هم زیاده و خیلی زیباست.برای کوچک کردنش راهی است یانه چه کار کنم راهنماییم کنید.

  1. روزانه با روغن ماساژ بده تا گرما رو حس کنی به مرور چربی هاش آب می شه. ورزش های کوچک کردن پستان وجود داره نیازی نیست زود عمل کنی. این جور که متوجه شدم خودت هم ناراحت نیستی چون گفتی زیبا هستند.می تونی نیم تنه هم بپوشی تا زمان کوچک شدنشون ظاهرش خراب نشه

 13. سلام من 15 سال 6 ماه سن دارم . در 4 روز اول قاعدگی درد زیادی دارم و اینکه سینه هایم کوچک هسند و نوک سینه ام کم رشد کرده . ایا ان دو موضوع مشکلی دارند؟ و باید به پزشک مراجعه کنم؟

 14. سلام. خسته نباشید
  من 14 سالمه و از امسال پریود شدم
  از چند سال پیش هم سینه هام رشد کرده
  الان بزرگ شدن و مادرم بهم نه سوتین و نه نیم تنه داده و من دارم خجالت می کشم نمیدونم چجوری به مادرم بگم
  به نظرتون سوتین زدن برای من لازمه الان؟
  و اگه لازمه چجوری به مادرم بگم چون ازش در این باره خجالت میکشم بپرسم

 15. سلام من ۱۷سالمه وپریود هم شدم و سینه چپ من یه چیزه سفت مانند هست وشکلشم مشخص نیس
  دردی هم ندارد
  ایا طبیعیه ومیتونه بخاطررشد باشه؟

 16. سلام چطور میشه سینه های زیبا داشت من دخترم ۷ ساله است نمی دونم چیکار کنم براش که نه بزرگ و یا کوچیک و یافت‌شده نباشهممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 17. سلام من ۱۵ سالمه ۱۲سالگی پریود شدم از همون مواقع هم رشد سینه داشتم البته خیلی کم الان مشکل خاصی نداره همه چیزش عادی ب نظر میاد بجز اندازش یکم بنظرم از مال بقیه هم سن و سالام کوچیک تره سوتین استفاده میکنم دومین سایزش بنظرتون مشکلی دارم ک کوچیکه؟

  1. سلام دوست عزیز
   جایی هیچ گونه نگرانی نیست زیرا هنوز پروسه ی رشد شما تکمیل نشده است. صبور باشید در صورت لزوم می توانید با یک متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

  2. سلام من به بلوغ زودرس رسیده بودم و دیر متوجه شد مادرم و امپولی چیزی برام نزدن،از یازده سالگیم که چن ماه میگذشت پریود شدم و الان که ۱۴ سالمه،با قد ۱۵۵ و وزن ۶۵ سینه هام ۷۵ هست و خیلی بدم میاد،برای همه ی دوستان خیلی کوچیکن و تازه دارن پریود میشن،و اینم بگم ک از سوتین خوشم نمیومد استفاده نمیکردم،الان کمی سینه هام افتاده شده،الان غیر طبیعیه؟
   چیکار میتونم کنم سینه هام کوچیتر شن؟و ایا صفحات رشد قدم بسته شده؟

 18. سلام دخترم ۱۰ سالشه و یه برآمدگی خیلی کوچک نوک سینه سمت چپش هست که اصلا معلوم نیست فقط روز اول گفت درد میکنه که من با لمس متوجه شدم ولی روز بعد درد نداشت ولی الان ۳ روزه که اون برامدگی هنوز نرفته.خیلی نگرانم لطفا منو راهنمایی کنید به پزشک مراجعه کنم؟ ممنونم

 19. سلام من ۲۲ سالمه شوهرم از سایز سینه ام راضی نیست میگه باید کمی بزرگتر بشن چه راهی پیشنهاد میکنید که عوارض هم نداشته باشه

 20. سلام من ۱۲ سالمه تا الان نه پریود شدم نه سینه هام رشد کرده میخواستم بدونم چرا رشد نکردن همه دوستام سینه هاشون رشد کردن نمی خوام پیش دکتر برم لطفا کمک کنید بعد اینکه من نوک سینه هام از دیروز شروع به درد کردن میکنه چرا؟

 21. سلام
  اسم من فرانک هست 12 سال و دو ماه دارم و هنوز پریود نشدم
  این طبیعی هست یا بلوغ دیررس هست
  و رشد سینه ی من از نه سالگی شروع شده و الان نوک سینه ی سمت چپم کمی بیشتر از سینه ی سمت راستم رشد کرده این رو باید چه کار کنم و حتی رشد سینه هام کم تر شده و موهای زیر بغلم هم کمی تازه شروع به رشد کرده
  این ها طبیعی هستند؟

 22. سلام خسته نباشید،من ۲۲ سالمه هنوز نوک سینه هام فرورفته هستن ولی هیچ گونه مشکلی از نظر توده و یا چیز غیر معمولی ندارم،لطفا راهنمایی کنید که این موضوع طبیعیه یا نه.ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   تشخیص بدین صورت امکان نخواهد داشت و بهتر است به پزشک مراجعه نموده و تحت معاینه و بررسی قرار بگیرید.

 23. سلام من ۱۴ سالمه و سایز سینه هام ۷۰ و بعضی سوتین ها ۷۵ هستش قدمم ۱۶۰ هستش به نظرتون سینه هام بزرگ هستن؟ مادرم و خواهر بزرگترم ۸۰ و ۸۵ هستش سایز سینه هاشون به نظرتون سینه هام غیر طبیعی و بزرگن؟

 24. سلام خسته نباشید دختر پونزده ساله ای هستم که از نه سالگی سینه هام شروع به رشد کردن و در یازده سالگی پریود شدم با اینکه در همون اوایل از سوتین استفاده کردم اما به طرز عجیبی رشد کردن و بزرگ شدن از لحاظ قد و وزن هم متناسب هستم و چاق نیستم و مادر و خواهرم هم سینه هاشون از من کوچک تر هست و ارثی نیست . الان با پونزده سال سن سوتین سایز هشتادو پنج رو استفاده میکنم. و هنوز که هنوزه دارن رشد میکنن هنوز اون درد و خارش رشد کردن رو دارم . پارسال هشتاد بود و امسال شدن هشتادو پنج. خواستم بدونم چجوری میتونم جلوی رشدشون رو بگیرم و اینکه چجوری میتونم کوچکشونم کنم البته به جز جراحی

  1. سلام دوست عزیز
   تشخیص بدین صورت امکان نخواهد داشت و بهتر است به پزشک مراجعه نموده و تحت معاینه و بررسی قرار بگیرید. قابل توجه است که بهترین راه درمان جراحی است.

 25. سلام من 14 سالمه و سن 13 سالگی پریود شدم و هنوز سینه هام رشد. زیادی نکردن میخواستم ببینم مشکلی ندارع و آیا بعد از پریودی سینه ها رشد میکنن

  1. سلام دوست عزیز
   تشخیص بدین صورت امکان نخواهد داشت و بهتر است به پزشک مراجعه نموده و تحت معاینه و بررسی قرار بگیرید.

  1. سلام دوست عزیز
   تشخیص بدین صورت امکان نخواهد داشت و بهتر است به پزشک مراجعه نموده و تحت معاینه و بررسی قرار بگیرید.

 26. سلام و خسته نباشید من ۱۱ سال و ۱۱ ماه دارم و هنوز پریود نشدم و سینه هام خیلی خیلی بزرگ شدن و زیر بغلام دارن رشد میکنن مادرم میگه سوتین بپوش و منم میگم نه نمیخوام اذیتم میکنه و از ۸ سالگی این اتفاق افتاده تا الان و معلوم نیست تا کی ادامه داره چرا من زود به بلوغ رسیدم و سینه هام بزرگ شدن حتی در ۱۰ سالگی زیر بغلام رشد کردن چیکار کنم بدون سوتین سینه هام زو کوچیک کنم؟ و چیکار کنم زیر بغلام کم رشد کنن؟ لطفا راهنمایی کنین🥺😭

  1. سلام دوست عزیز
   تشخیص بدین صورت امکان نخواهد داشت و بهتر است به پزشک مراجعه نموده و تحت معاینه و درمان قرار بگیرید.

   1. سلام من ۱۵ سالم هس و ۱۴ سالگی پریود شدم
    حدود ۲ونیم سینه هام رو می‌بستم چون خجالت میکشیدم دیده شن و الان اندازه سینه هام کوچیک تر از دوستام هس
    چند هفته هست نوک سینه هام بزرگ تر شده آیا باید به پزشک مراجعه بشه؟
    یا هنوز وقت کافی برای رشد سینه دارم؟؟

 27. سلام من 17 سالمه پریود شدم و سینه هام رشد کرده
  ولی نوم سینم به همون حالن اولیه مونده هیچ تغییری نکرده
  چیکار کنم؟

 28. سلام دختر من ۱۰ سالشه و رو صورتش جوش میزنه و سینه هاش یکی شروع کرده به بالا اومدن خیلی کم ولی سینه سمت راستش هیچ تغییری نکرده خیلی نگرانم ایا باید به پزشک مراجعه کنم

 29. سلام
  من ۱۸ سالمه و در ۱۲ سالگی پریود شدم
  من با اینکه ۱۸ سالمه چرا نوک سینم بیرون نزده؟؟قسمت nipple سینه را میگم برای هنوز نوک سینم بیرون نزده اما رشد سینم طبیعیه
  آیا این طبیعیه؟؟با مشکلی هست خدایی نکرده؟؟
  لطفا جواب این سوالم رو بدید واقعا براخودم عجیبه

 30. سلام ببخشد‌ من‌ یک‌ بار‌ سوال‌ کردم‌ ولی‌ پاسخ‌ مشخص‌ نبود‌ لطفا‌ جواب‌ بدید‌ من‌‌ میترسم‌ سینه‌هام‌ اصلا‌ رشد‌ نکنه‌ سوالم‌ این‌ بود لطفا‌ جواب‌ بدید ”من ۱۵‌ سال‌ و‌ ۱‌ماه‌ دارم‌ و‌۱سال‌ هست‌ که‌ پریود‌ شدم‌ حدود‌ ۲ونیم‌ سینه‌هام‌ رو‌ میبستم‌ چون‌ خجالت‌ میکشیدم‌ واقعا‌ کارم‌ احمقانه‌ بود‌ ولی‌ خیلی‌ خجالتی‌ هستم‌ متاسفانه‌ ، الان‌ سینه‌ هام‌ کوچیک‌ هس‌ آی ا‌رشد‌ میکنن ؟ ”من‌ ۱۶۰ متر‌ قد‌ و‌ ۴۰‌ کیلو‌ وزن‌ دارم”
  لطفا‌جواب‌بدیدچیکار‌کنم🙏🏼🙏🏼

 31. سلام دختر هفت ساله ای دارم که مدتی بافت سینه اش رشدکرده ودرد داره آیا نشانه بلوغ زودرسه؟اگردکترببرم با آمپول هورمونی درست میشه؟چه آزمایشهایی نیازه که انجام بدیم؟ممنون

 32. سلام دخترم ۹سال وهشت ماهشه،یکی از پستانهاش یکم رشد کرده ودرد داره ،یکی دیگه نه رشد کرده نه درد داره، میخواستم بدونم طبیعی یا نه.

 33. سلام من ۱۶ سالمه ۱۰ سالگی پریود شدم و به بلوغ رسیدم الان کاملا صفحه ها رشدم بسته شده و سینه هام کوچیک موندن می خواستم بدونم هنوز رشد میکنن یا رشدشون تموم شده؟

  1. سلام من ۲۲ سالمه قدم ۱۶۸ و وزنم ۴۶ کیلو هستش ی بچه ی ۲ ساله هم دارم تا ۱۷ سالگی رشد سینه هام در حد مرحله ی ۲ بود و بعد ازدواج در حد مرحله‌ی ۳ شده از این بزرگ تر نمیشه چیکار باید بکنم ممکنه بخاطر لاغر بودنم باش و اینکه من دوران تحصلیلم خیلی استرسی بودم ممکنه استرس مانع رشد شده باش ؟

 34. سلام روز بخیر
  دختر من ۵ سالو ۱۰ ماهشه و یکی از سینه هاش جوانه زده و آیا این نشونع بلوغ زودرس هستش؟ یا خیر؟
  قد دخترم ۱۱۳ سانت
  و وزنش ۱۶ کیلو و لاغر و ریزه

 35. سلام من 14سالمه و 11سالم بود پریود شدم من یه موضوع نگرانم کرده اونم اینه که دور نوک سینم یه چیزایی مثل اکنه، جوانه یا دونه زده خودمم نمی دنم کدومه ولی مثل همیناس این چیزا دور نوک سینم هستن داخلش نیستن خواستم ببینم اینا میرن؟

 36. سلام من ۱۵ سالمه و ۱۴سالگی به سن بلوغ رسیدم و کلا عادت ندارم سوتین استفاده کنم یه سوال دارم آیا اینکه سوتین استفاده نمی کنم خیلی بده؟و اینکه من دوست دارم سینه هام کوچیک باشه و دیگه بیشتر از این رشد نکنه راهی وجود داره که رشدشون متوقف بشه؟

 37. سلام خسته نباشید
  دختری ۲۰ ساله هستم که سینه ها متوسطی دارم و nipple خیلی برجسته ای ندارم، در حد یک برآمدگی کوچک و ناهموار و نمیدونم که ایا فرورفته است یا نه و ایا خطری داره؟ و اینکه در خصوص ترشح ماده ، ترشح قطره ای یا زیاد ندارم اما هراز گاهی در حد سر سوزن حس میکنم یک ماده ی سفید رنگ خیلی کمی در ناهمواری های سینه ام جمع شده ایا باید به پزشک مراحعه کنم؟

 38. سلام ببخشید رفته رفته نوک سینه بزرگتر میشه؟ من الان ۱۵ سالمه و سینه هام ۶۰ ان ولی نوکشون بزرگن اندازه یه نخوده چند ماهیه حس میکنم نوکش خیلی بزرگ شده طبیعیه؟ ممنون میشم توضیح بدین درباره رشد نوک سین هم که تغییر رنگ و سایز طبیعیه و چه زمانی رخ میده

 39. سلام من ۲۰ سالمه و سینه هام خیلی کوچیکه و تا مرحله سوم تقریبا رشد کرده میخواستم بدونم هنوز امکان داره رشد کنه با توجه به اینکه خواهرمم اول سینه های کوچیکی داشت ولی الان بزرگ شدن

 40. سلام دختر من ۱۳ ساله است و نوک سینه ی راستش یکمی ورم و قرمزی داره و احساس درد می کنه می خواستم بدونم علتش چی هست

 41. سلام من 12 سالمه هنوز پریود نشدم کلاس دوم که بودم نوک سینه هام رشد کرد مامانم منو برد پیش دکتر و هر ماه یک امپولی میزدم که از بلوغم جلو گیری کنه تا کلاس پنجم مامانم میخواست تا 14 15 سالگی ادامه بده کلی التماس کردم که دیگه نزنم حتی دکتر هم گفت دیگه کافیه الان قدم خیلی بلند شده ولی سینه هام خیلی کوچیکه مثل بیل شدم همش بخواطر مامانمه 😑مامان بزرگم بهم میگه فقط عین نردبون داری دراز میشی چاغ نمیشی که هی تیکه میندازه خسته شدم.

 42. سلام من 13 سال و 10 ماهمه سایز سینه هام 70 هست از 11 سالگی پریود میشم احساس میکنم سینه هام یکم افتادگی داره مامان بزرگ و مامانم هم افتادگی سینه دارن اگه ورزش کنم جلوگیری میشه ازش یا کلا ژنتیکی هست کاریش نمیشه کرد؟

 43. سلام وقتتون بخیر
  دختر من ۵ ماهشه و از همون موقع تولد نوک سینه هاش فرورفته س دقیقا زیر نوک سینه‌ها ی برجستگی هست ک با دست قابل لمس. آیا این مورد طبیعیه یا نیاز ب بررسی داره؟ ممنون میشم راهنماییم کنید‌

 44. سلام وقتتون بخیر من 21 سالمه توده های چربی که روی هاله سینه هستن ولی یه توده روی سینه سمت راستم دقیقا کنار نوک سینه هست که بزرگتر از بقیه شده مدتی هست ولی سفت نیس خیلی نگرانم میکنه میخواستم ببینم طبیعیه یا باید مراجعه بشه به پزشک؟

 45. سلام من دخترم و تازه ۱۶ سالم شده اینکه سینه هام تقارن ندارن عادیه؟؟ یکیش درحال رشده و دیگری هنوز به اونقدری رشد نکرده و من واقعا نگرانم…

 46. سلام من 12 سال و 9 ماهم هست و از اوایل 12 سالگی هم پریود میشم و سینه هام هم رشد کرده ولی الان سینه هام اندازه متوسطی داره و نوک سینه ندارم ایا طبیعی هست؟

 47. سلام من ۱۵ سالمه و سینه هامم بزرگ شده ولی اواخر ۱۱ سالگی پریود شدم ولی الان سه ماهه که پریود نشدم فقط گاهی اوقات درد کمی رو دارم ولی هیچ خونی در کار نیست
  آیا مشکی هست که نیاز به مراجعه به پزشک باشه
  اگه نیاز به مراجعه نیس راحل رو همینجا بگید

 48. سلام خانم دکتر من ۱۶ سالمه و از ۱۰ سالگی رشد سینه هام شروع شد و توی ۱۲ سال ۱۱ ماه پریود شدم رشد سینه هام خیلی عادی بود تا اینه چند ماه پیش شاید ۳ ماه میش متوجه شدم سینه سمت راستم بزرگ تر هست و چون کم بود خیلی توجهی نکردم البته شکل سینه هام کاملا یکی هستن ولی الان احساس میکنم این اختلاف سایز یکم بیشتر شده نمیدونم من حساس شدم یا واقعا سینه سمت راستم بازم رشد کرده
  در هر حال الان سینه راستم بزرگ تر هست و حتی الان من توی سینه راستم احساس درد میکنم درست مثل وقتی که رشد سینه هام شروع شده بود ولی سینه سمت چپ اصلا دردی نداره و من نگران اینم که سینه سمت راستم همینجوری رشد کنه و اون یکی کوچیک تر بشه
  آیا این مشکل من عادیه؟
  البته هنوز رشد سینه هام هم کامل نشده و این کاملا مشخصه
  امکان داره این اختلاف سایز بعدا رفع بشه؟
  و اینکه رشد سینه هام ادامه پیدا میکنه؟
  چون من اود همون اول هم فوری نیم تنه و سوتین نپوشیدن ولی الان سایز سینه هام ۷۰ باید باشه کم نیست؟

 49. سلام من ۱۴ سالمه از ۱۲ سالگی پریود شدم رشد سینه هام هم خوبه اما نوک سینه هام رشد نکرده و فرو رفته هست آیا مشکلی وجود داره؟

 50. سلام وقت بخیر
  من ۱۳ سال و ۸ ماهم هست یعنی ۳ماه و خورده ای دیگه کامل ۱۴ سالم میشه و تقریبا از ۱۱ و نیم یا ۱۲ سالگیم رشد سینم شروع شد و الان سایز سوتین ۷۵ استفاده میکنم قدم ۱۵۰ هست و وزنم ۵۰ هست البته بیشتر اوقات از نیم تنه استفاده میکنم چون سوتین و لباس های تنگ اذیتم میکنن و همچنین بعضی موقع ها هم یکم درد میکنن هنوز نوک سینه ندارم و هنوز پریود نشدم و میخواستم بدونم که آیا رشد سینم طبیعیه؟
  همچنین میخواستم بدونم که تو این سن و شرایط استفاده از سوتین بهتره یا نیم تنه؟
  ممنون میشم از پاسخگویی شما🌹

   1. سلام خانم دکتر خسته نباشید دخترم در سن ۱۲ سالگی پریود شده و رشد سینه هاش هم خوبه سایز سوتینش ۷۵ هست فقط یکم سایز سینه سمت چپ از سینه راست فرق میکنه خانم دکتر آیا طبیعی هست یا به دکتر مراجعه کنیم؟

 51. سلام
  من ۱۳ سال ۸ ماهم هست و تازه یکم مو های زیر بغلم دراومده اما همسن و سال های من دیدم که اونا کاملا موی زیر بغل دارن اما من تازه داره شروع میشه
  میخواستم بدونم این طبیعیه یا من مشکل دارم؟

 52. سلام
  ببخشید من یادم میره همه سوالام رو با هم بکنم
  میخواستم بدونم که رشد سینه تا کی ادامه پیدا میکنه؟
  من الان سایز ۷۵ استفاده میکنم اما چون سوتین برام خیلی ازار دهنده است از نیم تنه استفاده میکنم
  احساس میکنم سینه هام یکم بزرگن برا سن من و نگرانشون هستم
  چون من اصلا دوست ندارم سینه هام خیلی بزرگ بشن

 53. سلام خسته نباشید من ۱۲ سال و ۹ ماهمه بعد خب انسان تد رشد سینه درد رو احساس میکنه طبیعیه ولی من دیگه سینه سمت راستم خیلی کم درد میکنه ولی سینه سمت چپم دردش خیلی کم کمتر شده و سینه هام یکم تقارن ندارن و سینه ی سمت چپم حس میکنم بزرگتره
  آیا طبیعیه؟

  1. اندازه و سایز سینه در افراد مختلف به عوامل مختلفی بستگی داره و در بیشتر موارد طبیعی هست و مشکلی نداره اگر مشکلی احساس کردی حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

 54. سلام من دخترم و ۱۷ سال و ۴ ماه دارم سینه هامم سایز ۷۵ هستن
  نوک سینم حالت جوشهای سفید دارند که جوش نیستن ولی من احساس میکردم جوشه
  نوک سینه سمت راستمو فشار دادم که مثلا اون جوشهاشو دربیارم
  که دردم گرفت ولی بعداز اون الان هلال سینمو اگه فشار بدم جای همون جوشه مایع سفید خیلی کمی میاد ازش
  خیلی خیلی خیلی نگرانم باید چیکار کنم؟؟؟
  تروخدا راهنماییم کنید

 55. سلام من ۱۶ سالمه و خانوادگی سینهامون بزرگه مال من الان ۸۰ عه سینه هام حس میکنم دارن افتاده میشن با اینکه از سوتین استفاده میکنم لیفت سینه رو از چه سنی باید انجام داد؟

  و اینکه یه چند روزه نیپل هام درد میکنن و بزرگتر شدن طبیعیه؟

 56. سلام من ۱۱ سالم هست سینه هام به مرحله ۳ رسیدم همه ی همکلاسیم هام بخاطر سینه هام مسخره ام میکنن و میگن بلوغ دارم . من میخوام سینه هام هیچ بشن به مرحله ۱ برسن آیا میشه؟

 57. با سلام دختر من 10 ساله هست و زیر بغلش و شرمگاهیش مو رشد کرده و سینه هاشم بزرگ شدن ولی فعلا پریود نشده ولی توی سینه هاش سفت هستن خیلی نگرانم آیا پریود بشه رفع میشه این حالت یا غیرطبیعیه؟
  راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

 58. سلام
  من 15 سال و هشت ماهمه و از ۱۴ سالگی عادت ماهانه شدم
  سینه هامم عادی هستن ولی خیلی از هم فاصله دارن
  خیلیم بده همش مزاحممن مخصوصا وقتی ورزش میکنم
  میخواستم بگین چرا اینجوریه؟
  ممکنه بازم رشد سینه داشته باشم؟
  اگه آره چجوری از رشدش جلوگیری کنم؟

  1. رشد سینه برای هر فردی متفاوته و به ژنتیک و بسیاری عوامل دیگه بستگی داره ممکنه رشدش متوقف شده باشه اگر خیلی کوچیک هست میتونید به پزشک مراجعه کنید.

 59. سلام من ۱۲ سالمه ، نمی‌دونم پریود شدم یا نه چون گاهی لکه سفید میبینم گاهی لکه قرمز ، کاملا مطمئن نیستم که پریود شدم یا نه ، من از ۸ سالگیم سینه هام رشد کرده و من رفتم پیش یه دکتر برام آمپول داده من آمپول رو تا ۱۰ سالگی زدم بعدش دیگه نزدم از سوتین هم خوشم نمیاد
  من می‌خوام بدون اینکه سوتین بپوشم یکم سینه هامو کوچیک کنم چیکار کنم؟
  و یدونه هم اینکه می‌خوام ۲ سال پریودم رو عقب بندازم
  الان هم مطمئن نیستم پریود شدم یا نه

 60. سلام من ۱۲ سالمه و هنوز پریود نشدم این طبیعیه یا پریود دیررس؟

  و سینه هام از ۱۰ سالگی شروع به رشد کردن کرده
  و نوک سینه سمت چپم بزرگتر از نوک سمت راستی هست آیا طبیعیه یا باید درمان بشه؟؟

  واینکه نوک سینه کمی مو داره مشکلی داره راه درمانی داره؟؟

 61. سلام من ۱۲ سال دارم رشد سینه های من از ۱۰ سالگی شروع شده ولی خیلی تغییری نکرده
  نک سینه هام یه حالتی پیدا کرده که وقتی دست بهش میزنم دردم میگیره طبیعی هستش؟
  وتا الان پریود نشدم

 62. سلام وقت بخیر ، دختر من ۱۲ سال سن داره، پریود شده . میشه گفت بلوغ زودرس شده. چند ماهه که سایز سینه ها متفاوت شده و سمت راست یک سوم بزرگتره، بردم سونوگرافی و چیز خاصی نبود، منتها اون خانمه می‌گفت که بخاطر رگ های شیر دهی هست که سایز بزرگتر هستش. می‌گفت مثل رگ شیردهی خانم حامله هستش.
  بنظر شما مشکلی داره؟ بخاطر اعتماد به نفس دخترم ، دیگه دکتر نبردم که تلقین نشه براشون که مشکل دارند. بنظر شما مشکل حاد هست؟ ممنونم

 63. سلام
  دختر من 10 سال و هفت ماهشه از آخرای 9 سالگی یکی از سینه هاش شروع کرد به رشد کردن الان در مرحله ی 3 هست ولی اون یکی اصلا تغییری نکرده
  باید چکار کنم؟
  آیا طبیعیه؟

 64. سلام وقت بخیر من ۱۴ سال و نیممه وقتی ۱۲ سالم بود پریود شدم الان خیلی سینه هام بزرگه سایز ۷۵ میزنم و با اینکه بزرگه وقتی سوتینمو درمیارم وسط سینه هام از هم فاصله پیدا میکنه و خط سینه ندارم بیشتر مایل به زیر بغلم میره سینه هام
  همیشه هم وقتی یه فشار به سینه هام میومد یکم درد میگرفت الانم ک از کنار بغلم بهش فشار میارم درد میگیره فقط هم کنار بغلم اینطوریه بقیه جاها درد نمیکنه

 65. سلام وقت بخیر ببخشید من ۱۸ سال و خورده سن دارم
  دیابت دارم و الان نزدیک ۸ سال ک عادت ماهیانه میشم ولی هنوز تنظیم نشدم و مشکل هورمونی دارم و کیست تخمدان
  من هنوز رشد سینه هیچی نداشتم
  آیا اگه هورمون هامو تنظیم کنم سینه هام رشد می‌کنه یا راهی هست ؟

  1. سلام عزیزم
   البته تنظیم هورمونی بسیار مهمه ولی رشد سینه ها اگر تا ۱۸ سالگی کامل نشد تنها راه پروتز زیر عضله هست

 66. سلام، ممنون از سایت خوب و مفیدتون.
  دختر من 7 سال و 5 ماهشه و سینه هاش جوانه زده و موی ناحیه شرمگاهی مقدار ضخیم شده و رشد کرذه. علائم بلوغ را داره. قد 132و و وزن 30 کلیو هستش.. آیا بلوغ زودرس محسوب میشه و و لازم هستش که امپول های تاخیر بلوغ را یزنه؟
  ممنونم

 67. سلام من 16 سالمه مامانم از بچگی سوتین های سفت و محکم برام میخرید و من یه لحظم بدون سوتین نبودم احساس میکنم رشد سینه هام نسبت به بقیه خیلی کمتره چون سینه ها خیلی سفت بسته میشدن نمیتونستن رشد کنن پروتز سینه عوارض خاصی نداره؟

 68. سلام من ۲۰ سالمه و از ۱۶ سالگی پریود شدم ، لاغرم تقریبا قدم ۱۶۰ و وزنم ۵۲ ، ولی سینه هام هنوز کوچیکه و از یه زمانی به بعد خیلی کم رشد کردن . بنظرتون میشه بازم رشد کنه ؟ بخاطر لاغر بودن منه ؟ یا رشدش متوقف شده ؟

 69. سلام وقت بخیر ببخشید من دو ماه دیگه ۱۸ سالمه اما سینه هام خیلی کوچیکن حتی نیاز به سوتین ندارن میترسم دیگه رشد نکنه میشه لطفا راهنمایی کنید.بنظرتون آزمایش هورمون بدم لازمه؟ چون پر مو هم هستم

 70. سلام خسته نباشید
  دختر من ۱۱ سالشه تقریبا دوهفته س نوک یکی از سینه هاش سفت شده و درد داره ولی اونیکی سینه عادیه،نگران شدم از این موضوع
  میخواستم بدونم این سفت شدن از بلوغه؟واینکه چرا یکی از سینه هاش سفت شده فقط؟

 71. سلام من ۱۵سالمه احساس میکنم نوک سینه هام یکم زخم هستن هرچی توی گوگل سرچ میکنم میاره سرطان واقعا نگرانم جای نگرانی داره؟

 72. سلام من دخترم ۱۲ سال دارد و سینه ندارمد ولی حدود ۳ یا ۴ روزه سینه هایش درد میکنه و روی سینه ی سمت چپش یکم برجستگی ایجاد شده یعنی داره سینه هایش در میاد و چند روز طول میکشه تا جوانه بزنه

 73. سلام من ۱۸ سالمه ولی سینه هام خیلی کوچیکه تقریبا تا مرحله ۳شاید کوچیکتر ولی نوک سینه هام بزرگ شدن . سینه ها بزرگتر میشن یا به پزشک مراجعه کنم

 74. سلام من 14 سالنه قراره این سال به 15 برم ولی هنوز کلا پریود نشدم رشد سینه ام زیاده ولی نمیدونم چرا پریود نشدم به نظرتون صبر کنم یا به پزشک مراجعه کنم؟ موندم به خدا

 75. سلام مدتی هست هاله سینه چپم میزنه بیرون و بعد برمیگرده کتف و شونم هم درد میکنه خیلی میترسم چی میتونه باشه

 76. سلام وقتتون بخیر
  من ۱۸ سالمه قد ۱۶۶ و وزن ۴۸
  ۱۴ سالگی پریود شدم اما نامنظم بود و تنبلی تخمدان دارم و تحت درمان هستم رشد سینه هام اما از همون ۱۴ سالگی تو مرحله ۳ موندن ، احتمال داره بخاطر به بلوغ نرسیدن تخمدان هام باشن ؟
  یا علت دیگه ای داره ؟
  چه ازمایشی باید برم برای بررسیش ؟
  ممنون.

 77. سلام من ۱۴ سالمه و سینه هام به شدت شل و افتاده هست و خب تقریبا میشه گفت سایز سینه هام بزرگن ، از سوتین های فری سایز استفاده میکنم و خب برام خیلی گشادن و بود و نبود سوتینم یکیه!
  میخواستم بدونم علتش چیه؟ و اینکه آیا در سنین بالاتر ممکنه خودش خوب بشه؟
  چون واقعا خیلی شله و افتاده ان
  در ضمن یک نکته هست لینه که نوک سینه هام اصلا سرش برجسته نیست

 78. سلام خوبید من ۳۴ سالمه سینم بزرگه سایز۸۰ ولی نوکش خیلی کوچیکه اندازه عدس
  نمیدونم
  چرا برای چی‌میتونه باشه؟

 79. سلام خانم دکتر خسته نباشید یه سوالی داشتم دخترم تو ۱۲ سالگی پریود شده و رشد سینه هاش هم خوبه سایز سوتینش ۷۵ هست فقط یکم سایز سینه سمت چپ از سینه سمت راست کوچک هست برا این نگران هست ممنون میشم پاسخ بدین

 80. سلام ببخشید دختری ۱۶ ساله هستم رشید سینم از ۱۱ سالگی شروع شد و تقریبا سه ساله که احساس میکنم رشدی نداشته و الانم‌ کوچیکه‌ فیبروکستیک‌ سینه هم دارم، بنظرتون‌ مشکلی هست و ممکنه که دیگه رشد نکنه؟ ممنون میشم پاسخ بدین

 81. با عرض سلام، بنده ۲۱ سالمه و تقریبا ۶ سال میشه ک پریود میشم وزنم ۴۶ قدم ۱۷۰ و خیلی لاغرم و ارثی سینه هامون کوچیکه ولی مال من خیلی کوچیکه تقریبا تا مرحله ۳ رفته تقریبا هیچی ندارم و خیلی اذیتم. بنظرتون آیا رشد میکنه یا بخاطر نداشتن چربیه، باید چیکار کنم از جراحی هم خوشم نمیاد🥲

 82. سلام وقت بخیر
  من تقریبا چندروز دیگه20سالم میشه،سایز سینه هام بشدت کوچیکه یعنی کوچیکترین سایز سوتین هم برام بزرگه،الان چندروزه حس میکنم سینه هام یکم فرم گرفته و یکم بزرگتر شده و خط زیرشم یکم مشخص تر شده
  میخوام ببینم امکانش هست بدون جراحی سایزشون رو افزایش داد؟؟؟در ضمن وزنمم کمه و لاغرم کلا

 83. سلام من ۲۲ ساله و مجرد هستم سینه هام کوچیکه و خیلی نزن ولی نوک سینم برآمدگیش کمه نگران کنندس؟ از طرفی این بار قبل از ماهانم حالت ترشح دیدم در نوک سینه ولی نه به شکل مایع و شفاف. حالت شیری رنگ داره و با فشار خارج نمیشه . درد هم ندارم به جز قبل از ماهانه. مشکلی هست؟ با لمس کردن متوجه هیچ چیز غیر عادی نشدم

 84. سلام من تا 5 ماه دیگه 17 سالم میشه ولی سایز سینه هام هنوز خیلی کوچیکه جوری که حتی وقتی سوتین میپوشم خط سینه ندارم و جوریه ک انگار سوتین نپوشیدم و نسبت ب بقیه همسن هام خیلی خیلی کوچیک بنظر میان . خودمم وزنم حدودای 60 میشه . ایا هنوز فرصت رشد دارن و بزرگتر میشن ؟

 85. سلام من دختر ۱۹ساله هستم و ت عقد هستم و از سنی ک سینه هام شروع کردن ب رشد کردن تا الن همان‌قدر ک بودن همونه حتا نمیتونم بگم سایز ۶۵هم اندازمه و خیلی رنج میبرم آیا مشکلی چیزی دارم باید چ دکتری برم میخام بزرگ بشن ولی ن با پروتز و اینا ممنونم میشم پاسخگو باشین

  1. سلام عزیزم
   کار خاصی نیاز نیست انجام بدین باید تا 8 سالگی صبر کنید و اجازه بدید بدن به رشد خودش برسه
   ورزش هم در افتادگی و فرم سینه میتونه کمک کننده باشه

 86. سلام. من ۲۴ سالمه و سینه هام خیلی کوچیکن و سفت در کنارشم کیست تخمدان و تنبلی تخمدان دارم. آیا کوچیک بودن سینه هام به این دلیله؟
  و اگر درمان بشم سینه ام بزرگتر میشه؟

 87. سلام، دخترمشش سال ونه ماهه است به تازگی نوک سینه اش جوانه زده ولی درد نداره البته موی کلفت در ناحیه شرمگاه و زیر بغل نداره، پیش دکتر زنان بردمش گفت مشکلی نیست آیا لازمه پیش دکتر غدد هم ببرمش؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

 88. سلام من ۱۶ سالمه
  و دوتا مشکل دارم
  اول اینکه اندازه دوتا سینه ام یکسان نیست
  و اینکه نوک سینه هام برجستگیش خیلی کمه
  من باید کار خاصی انجام بدم؟

 89. سلام خسته نباشید من ۱۵ سالمه و از ۱۴ سالگی پریود میشم و نوک سینه ام زیادی رشد کرده و اطرافش که یه حاله ی قهوه ای هست پر رنگ شدا و خیلی بزرگ شده و روی سینه هام رگ های قرمزی ایجاد شده مجرد هستم و اسپرم هم به واژنم نرسیده که حامله باشم میشه کمک کنید دارم از استرس میمیرم

 90. سلام من ۱۲ سالم بود سینه هام رشد کرد و توی ۱۳ سالگیم پریود شدم و تا الانم که ۱۷ سالمه نه سوتین زدم نه نیم نته ولی الان یه ماهی میشه که یهویی سینه هام بزرگ شده نمیدونم چیکار کنم کوچیک شن شما راهنماییم کنین

 91. سلام من پسر 16ساله هستم.اما سینه های من خیلی بزرگ شدن،حتی شکل دستگاه تناسلی من فرق کرده و صدام هم داره نازک میشه.موهای پاهام و صورتمم داره میریزه و شکمم یه ماهی هستش که درد میکنه.
  پیش دکتر هورمونی هم رفتم و دارو هورمونی داده اما هیچ فرقی نکرده فقط بدتر شدم
  من چیکار کنم؟؟
  یعنی دارم دختر میشم؟؟؟؟؟

 92. سلام خسته نباشید
  من ۱۷ سال و ۵ماه دارم
  بعد عادت ماهیانه‌ام سینه هام درد میکنه آیا این مسئله طبیعی هست؟

 93. سلام من تا 2 ماه دیگه 17 سالم میشهو از14 سالگیمم پریود شدم ولی سایز سینه هام هنوز خیلی کوچیکه جوری که حتی وقتی سوتین میپوشم خط سینه ندارم و جوریه ک انگار سوتین نپوشیدم و نسبت ب بقیه همسن هام خیلی خیلی کوچیک بنظر میان . این اواخر یکم حس میکنم بزرگ شدن ولی نه زیاد.خودشم یکی از سینه هام نوک و هاله دورش کوچیکتر از اونیکیه مشکلی داره یعنی ؟ و اینکه ایا تا کی فرصت رشد دارن و بزرگتر میشن ؟

 94. سلام من ۲۰ سالمه و سینه هام خیلییی کوچیکه، انقد ک رشدشون مثلا تو سن چارده سالگی متوقف شده و الانم داخل سینم ی غده سفت هست و اصلا رشد نداره بجز جراحی راه دیگه ای نیس برای رشد ؟

 95. باسلام و عرض خسته نباشید خدمت خانم دکتر ندا مقتدری سؤالی داشتم میخواستم بپرسم که من از وقتی که لباسامو از تنم در میارم و کاملا لخت لخت میشم حتی وقتی سوتینمو از تنم در میارم از سینه هام شیر میاد بیرون با اینکه نه بچه کوچیکی دارم که بخوام بهش شیر بدم و نه زایمان چیزی کردم که بگم بچه کوچیک دارم و دارم بچه شیر میدم و…… نمی دونم چرا اینجوری شدم و بیخودی از سینه هام شیر میاد بیرون، این اولین باره که همچین اتفاقی داره برام میافته. واقعا نمیدونم که چطوری مشکلمو حل کنم و به کجا مراجعه کنم تا بتونم این مشکلمو حل کنم. ممنون میشم راهنمایی کنید. باتشكر
  درضمن اينم یادم رفت که بگم من برای این مشکلم یک بار به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کردم ولی متأسفانه نتیجه مثبتی دریافت نکردم، تا اینکه یکی از آشنایان و یکی از دوستان شما رو به من معرفی کرد و به من گفت برای رفع این مشکل برو به خانم دکتر ندا مقتدری مراجعه کن. ایشون از نظر تشخیص و معاینه بهتره تا پزشکایه ديگه، هم تشخیصش خوب و دقيقه و هم خوب و دقیق معاینه می کنه و نتیجه مثبتی هم می گیری. باتشكر

 96. باسلام و عرض خسته نباشید خدمت خانم دکتر ندا مقتدری ممنون از اینکه جواب سوالمو دادین، من شهرستانم اصفهان نیستم که بیام خدمتتون برای مراجعه حضوری، من از استان سمنان شهرستان شاهرود مزاحمتون میشم خانم دکتر عزيز اگه میشه و اگه اشکالی نداره برای معاینه باشه وقتی که اومدم اصفهان مزاحمتون میشم. فقط برای آزمایشاتی که قراره انجام بدم و قراره انجام بشه من چه کارهايی باید انجام بدم، آیا کارهای خاصی باید انجام بدم، آیا برای مراجعه مدارک خاصی باید خدمت شما ارائه بدم. آزمایشات شامل چه چیزهایی است و معمولا از کجا و چه ناحیه هایی آزمایش می گیرن، آیا از سینه ها هم آزمایش می گیرن و من قراره که جلویه دکتر لباسامو از تنم در بیارم و لخت لخت بشم. ممنون میشم راهنمایی کنید. باتشكر(مراحل آزمایش گرفتنو لطفا توضیح کامل بدین) و بفرمایید که من باید جلویه پزشک کاملا لباسامو از تنم در بیارم و جلویه پزشک کاملا لخت لخت بشم یا خیر. باتشكر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط