Search
Close this search box.
واکسن گارداسیل در بارداری

خطرات واکسن گارداسیل در بارداری

واکسن گارداسیل در بارداری

ویروس پاپیلومای انسانی که با عنوان HPV نیز شناخته می شود، یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است که از طریق تماس پوستی منتقل می شود. بیش از دویست نوع HPV وجود دارد.
برآورد شده است که حداقل نیمی از افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند، در معرض حداقل یکی از انواع HPV قرار دارند. بیشتر افراد مبتلا هیچ گونه علامت و نشانه ای و یا مشکل سلامتی خاصی را نخواهند داشت.
با این حال، برخی انواع این ویروس می تواند مشکلاتی را برای افراد ایجاد کند. برخی انواع HPV می توانند علت بروز زگیل تناسلی در خانم ها و آقایان باشند. برخی دیگر انواع می توانند منجر به بروز سرطان دهانه رحم و واژن در خانم ها و یا سرطان آلت تناسلی در آقایان شوند.

آیا ابتلا به HPV می تواند منجر به بروز مشکلات بارداری شود؟

تحقیقات بیشتری در خصوص ارتباط میان ابتلا به HPV و افزایش بروز مشکلات بارداری نیاز می باشد. HPV می تواند در طول بارداری و یا از طریق کانال زایمان به نوزاد منتقل شود اما مشکلی را برای جنین ایجاد نخواهد کرد. تنها در برخی موارد، ممکن است علائمی از زگیل دهان و یا مکشلات تنفسی دیده شود.
اما ما در این مقاله قصد داریم به بررسی واکسن HPV یا همان واکسن گارداسیل در دوران بارداری بپردازیم.

واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن گارداسیل از بروز برخی انواع HPV پیشگیری می کند. این واکسن حاوی ویروس زنده نیست، به این معنا که غیر عفونی بوده و فرد دیگر به HPV مبتلا نخواهد شد. دریافت واکسن HPV برای خانم ها و آقایان از سنین نه تا بیست و شش سال تائید شده است. این واکسن محافظت خوبی را برای افراد قبل از برقراری روابط جنسی فراهم می کند.
از آن جایی که این واکسن، غیر عفونی است، هیچ گونه توصیه خاصی در خصوص دریافت واکسن قبل از اقدام به بارداری وجود ندارد. نکته ای که وجود دارد این است که دریافت واکسن گارداسیل در دوران بارداری توصیه نمی شود، چرا که اثربخشی آن قبل از تماس جنسی می باشد.

آیا دریافت واکسن گارداسیل، احتمال سقط جنین را افزایش می دهد؟

سقط جنین می تواند در هر بارداری رخ بدهد. برخی گزارشات حاکی از آن هستند که واکسن گارداسیل می تواند تا حدی احتمال سقط جنین را افزایش دهد، در حالی که برخی دیگر مطالعات، این نظریه را رد می کنند.

واکسن گارداسیل در بارداری
واکسن گارداسیل در بارداری

پاسخ به سوالات شایع

  • آیا دریافت واکسن گارداسیل در سه ماهه اول بارداری، احتمال بروز نقایص تولد را افزایش می دهد؟

در هر بارداری، احتمال سه تا پنج درصدی برای به دنیا آمدن نوزاد با نقایص تولد در نظر گرفته می شود. دریافت واکسن های غیر عفونی در دوران بارداری، کمترین میزان خطر و عارضه را به همراه دارند.

در بسیاری از بارداری هایی که مادر قبل و یا در طول بارداری، واکسن گارداسیل دریافت کرده است، گزارشی در خصوص بروز نقایص تولد به دست نیامده است.
اما با این حال، توصیه می شود دریافت واکسن گارداسیل تا بعد از پایان بارداری و زایمان به تعویق بیفتد.
آماری در خصوص بروز عوارض بارداری در صورت دریافت واکسن گارداسیل در سه ماهه دوم و سوم بارداری نیز وجود ندارد.

  • یکی دیگر از سوالاتی که برای بسیاری از مادران پیش می آید این است که آیا امکان دریافت واکسن گارداسیل در دوران شیردهی وجود دارد یا خیر؟

در پاسخ باید بگوییم، واکسن های غیر عفونی مانند واکسن HPV با شیردهی سازگار هستند و مشکلی را ایجاد نخواهند کرد. اما با این حال، مشورت با بهترین متخصص زنان در اصفهان در این خصوص توصیه می شود.

تماس با دکتر زنان اصفهان- دکتر ندا مقتدری
  • اگر مرد واکسن گارداسیل دریافت کند، آیا باروری تحت تاثیر قرار می گیرد و یا احتمال بروز نقایص تولد بیشتر می شود؟

خیر. شواهدی دال بر این که واکسن بر روی تعداد اسپرم تاثیر می گذارد وجود ندارد. در کل، بعید به نظر می رسد که تماس های پدر احتمال بروز مشکلات و عوارض بارداری را افزایش دهد.

Source: https://mothertobaby.org/fact-sheets/hpv-vaccine-pregnancy/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط