info@drmoghtaderi.com   36288896 (031)

پرده بکارت و پاسخ به تمام سوالات رایج آن

پرده بکارت یا هایمن یک بخش کوچک و نازک از بافت در دهانه واژن بوده که توسط بخش‌هایی از بافت باقی مانده از رشد جنین تشکیل شده است. اندازه، شکل و ضخامت پرده بکارت برای هر شخص منحصر به خود فرد است و ممکن است در طول زمان تغییر کند. در بدو تولد، پرده بکارت یک تکه بافت حلقه ای شکل بوده که دهانه واژن را احاطه کرده است. این پرده در بعضی افراد فقط قسمت پایین دهانه واژن را می پوشاند. در موارد نادر، پرده بکارت کل دهانه واژن را می پوشاند و در قاعدگی اشکال ایجاد می‌کند. بسیاری بر این باورند که پرده بکارت نشان‌دهنده فعالیت جنسی بانوان است؛ به این شکل که دهانه رحم را مسدود کرده و در صورت داشتن ارتباط جنسی این انسداد از بین می‌رود. پرده بکارت نرم و الاستیک است و لزوماً در همه افراد دهانه واژن را مسدود نمی‌کند.
به طورکلی برخی افراد هنگام پارگی پرده بکارت متوجه علائم خاصی می‌شوند و در برخی دیگر هیچ علائمی بروز نمی‌کند. ازآنجائیکه پرده بکارت در ایران مساله چالشی است برآن شدیم که اطلاعات علمی و دقیق رادر رابطه با این موضوع به اطلاع شما برسانیم. ما در این مقاله به شرح جزئیات بیشتر در رابطه با بکارت می‌پردازیم. لطفا با ما همراه باشید.

تشخيص سالم بودن بكارت توسط خود فرد

به دلیل فرهنگ خاصی که بین مردم ایران وجود دارد برای خیلی از دختران تشخیص سالم یا پاره بودن بکارت بسیار مهم است. علاوه براین به دلیل استرسی که بانوان برای برقراری اولین رابطه جنسی دارند دانستن نوع پرده دربرقراری روابط زناشویی بسیار حائز اهمیت است. اطلاع از نوع پرده، سالم یا پاره بودن آن، همچنین مواجهه با مساله واژینسموس می‌تواند به زوجین کمک کند. در این پادکست کوتاه دکتر ندا مقتدری متخصص زنان در اصفهان برخی از شایع ترین سوالات درباره پرده بکارت را به وضوح پاسخ داده اند.

پرده بکارت چه نقشی دارد؟

پرده بکارت شما نقش یا هدف مشخصی در بدن یا دستگاه تناسلی ندارد. بر خلاف سایر اندام‌ها یا بافت‌هایی که کار به‌خصوصی دارند، هیچ کس به طور قطع نمی‌داند پرده بکارت چه نقشی در بدن ایفا می‌کند. برخی بر این باورند که بکارت ارتباطی با دور نگه داشتن باکتری ها یا اجسام خارجی از واژن دارد.

دانستنی های مهم بکارت از زبان دکتر ندا مقتدری-متخصص زنان در اصفهان

بیشتر بخوانید: پاسخ به رایج ترین سوالات زنان

وقتی بکارت پاره می‌شود، چه اتفاقی می افتد؟

برخی افراد متوجه پارگی پرده بکارت خود می‌شوند، در حالی که برخی دیگر نمی دانند که این پرده چه زمانی پاره شده است. پرده بکارت مانند سایر بافت های بدن انعطاف پذیر است و می تواند کشیده شود. بنابراین، معمولاً با اولین فشار پاره نمی شود، بلکه پارگی آن در اثر فرسودگی اتفاق می‌افتد و درد آن مانند شکستگی استخوان یا آسیب به عضله، دردی فوری نیست.
برخی در اثر پارگی پرده بکارت درد یا خونریزی خفیفی را تجربه می کنند، با این حال اکثر افراد هیچ احساسی ندارند. از آنجایی که این بافت انعطاف‌پذیر است، به مرور زمان می‌تواند با بعضی فعالیت‌های روزانه یا با استفاده زیاد از تامپون کشیده و نازک شود. بسیاری از مردم خونریزی ناشی از پارگی پرده بکارت را با خونریزی عادت ماهیانه اشتباه می‌گیرند.

آیا بافت پرده بعد از پارگی قابلیت رشد مجدد دارد؟

خیر. از آنجایی که این پرده یک بافت غشایی است که در طول رشد تشکیل شده، در بزرگسالان قابلیت رشد مجدد ندارد.

بیشتر بخوانید: آیا هودکتومی همان ختنه زنان است؟

انواع پرده بکارت

شکل پرده بکارت قابل کنترل نیست؛ زیرا در رحم شکل می‌گیرد. اختلال پرده بکارت یک ناهنجاری مادرزادی است که پنج طبقه بندی برای آن وجود دارد:
پرده بکارت حلقوی: شکل معمولی و طبیعی پرده بکارت، حلقوی است. در بیشتر موارد، در بدو تولد، پرده بکارت دهانه واژن را به شکل حلقوی احاطه کرده و سپس به شکل هلالی در می آید.
پرده بکارت مشبک یا کریبریفرم: در این نوع پرده سوراخ های کوچک زیادی روی بافت وجود دارد. در این نوع پرده ممکن است فرد به راحتی عادت ماهیانه شود اما نمی‌تواند تامپون و مواردی مانند آن را در واژن قرار دهد.
پرده بکارت مسدود: در این نوع پرده، دهانه واژن به طور کامل با بافت بکارت پوشیده شده است. پرده بکارت مسدود بسیار نادر بوده و از هر 1000 نفر، 1 نفر این پرده را دارد. از عوارض رایج آن، درد زیاد در طول قاعدگی است؛ زیرا خون در طول دوره قاعدگی نمی تواند از واژن خارج شود. پس به واژن برگشته و باعث ایجاد درد می شود.
پرده بکارت با سوراخ کوچک: این نوع پرده بکارت کل دهانه واژن به جز یک سوراخ کوچک را می پوشاند. این سوراخ کوچک قابلیت خارج کردن خون را دارد، اما ممکن است در گذاشتن یا برداشتن تامپون مشکل ایجاد شود.
پرده بکارت دو سوراخی یا تیغه‌ای: در این نوع پرده بکارت، یک غشا در وسط دهانه رحم قرار گرفته که به آن ظاهر دو پرده بکارت با دو دهانه واژن را می دهد. دهانه واژن شما در پشت دو تکه بافت قرار دارد. افرادی که پرده بکارت دو سوراخی دارند در گذاشتن یا برداشتن تامپون مشکل دارند.
پزشک متخصص می تواند اختلالات پرده بکارت را با معاینه فیزیکی واژن تشخیص دهد. برخی از اختلالات پرده بکارت در بدو تولد تشخیص داده می شوند. این در حالی است که برخی دیگر تا زمانی که یک نوجوان مشکل قاعدگی نداشته باشد، مشخص نمی شود.
درصورت بروز هرکدام از اختلالات پرده بکارت، می توان با یک جراحی جزئی به نام هامینکتومی این اختلال را برطرف کرد. در طول این روش، بافت اضافی بکارت برداشته شده و خون پریود از واژن خارج می‌شود.

آیا داشتن رابطه جنسی برای اولین بار به پرده بکارت آسیبی می‌زند؟

پرده بکارت لزوماً در اولین رابطه جنسی آسیبی نمی‌بیند؛ بلکه ممکن است قبل از داشتن رابطه جنسی و در اثر فعالیت های روزانه‌ای مانند ورزش یا گذاشتن تامپون یا کاپ قاعدگی آسیب ببیند. همچنین احتمال دارد که با اولین رابطه جنسی پاره شود. اگر این اتفاق بیفتد احتمال خونریزی خفیف و احساس درد جزئی وجود دارد. اما صددرصد نیست. بنابراین اگر رابطه جنسی داشتید و خونریزی نکردید، به معنای آن نیست که شما بکارت خود را قبل از دست داده اید. لزوما پارگی بکارت با خونریزی همراه نیست.

تشخیص سالم بودن پرده بکارت

تشخیص پارگی یا سالم بودن پرده بکارت با معاینه توسط خود فرد امکان پذیر نیست. بسیار دیده شده است که دختران جوان سعی برآن دارند که خودشان نوع پرده بکارت را تشخیص بدهند. اگر بخواهیم با شما صادق باشیم باید بگوییم که این کار امکان پذیر نیست و امکان تشخیص درست وجود ندارد. متخصص زنان که سالهاست فعالیت می‌کند و دختران زیادی را معاینه کرده است می‌تواند به درستی سالم بودن یا پارگی بکارت را تشخیص دهد. چراکه انواع مختلفی از پرده وجود دارد و همه پرده های بکارت شبیه به هم نیست.

آیا پرده بکارت منعی برای انجام جراحی لابیاپلاستی دارد؟

یکی از سوالات و نگرانی های خانم ها در خصوص جراحی های زیبایی زنان به خصوص جراحی لابیاپلاستی است. بسیاری از ظاهر اندام های خود ناراضی هستند و گمان می کنند این جراحی ها می‌تواند به پرده بکارت آنها آسیب وارد کند. در اینجا خانم دکتر ندا مقتدری متخصص زنان در اصفهان به شرح این موضوع و پاسخ دقیق آن پرداخته اند.

سوالات متداول پرده بکارت

سخن پایانی:

به طور کلی می‌توان گفت که پرده بکارت بخشی از بافت نازک در دهانه واژن است و برخلاف تصورعموم، این پرده و پارگی آن ارتباطی با داشتن رابطه جنسی ندارد. شکل پرده بکارت نیز در هر فرد متفاوت بوده و بخاطر آن برخی از افراد ممکن است خونریزی و درد را تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر این‌گونه نیستند.

منبع:

https://my.clevelandclinic.org/health/body/22718-hymen

دکتر ندا مقتدری

جراح و متخصص زنان ،زایمان و نازایی

رتبه برتر بورد تخصصی زنان ،زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

عضو انجمن متخصصین زنان و مامایی ایران

دارای گواهینامه لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

دارای گواهینامه جراحی زیبایی زنان از

ISGAPS


پاسخ

پنج + بیست =

Call Now Button