info@drmoghtaderi.com   36288896 (031)

پیشرفته ترین روش درمان ناباروری

پیشرفته ترین روش درمان ناباروری

چه روش هایی برای درمان ناباروری وجود دارد؟ بهترین راه برای درمان قطعی ناباروری چیست؟

طبق مطالعات انجام شده در جمعیت کشور آمریکا مشخص شد که از هر 8 زوج در این کشور، یک زوج به مشکل ناباروری مبتلا هستند. اگر مشکلات ناباروری در مراحل ابتدایی تشخیص داده شوند، می توان از روش های درمانی مناسبی استفاده کرد و نتایج قابل قبولی نیز به دست آورد.

انتخاب روش مناسب برای درمان ناباروری بسته به اینکه مشکل از مرد است یا زن، شدت ناباروری، سن زوجین و … متفاوت می باشد. در ادامه ی این مبحث به بررسی گزینه های موجود برای درمان ناباروری می پردازیم. همراه ما باشید.

احتمال ناباروری در مردان و زنان

شاید دقیقا با مفهوم ناباروری آشنا نباشید. به طور معمول عدم توانایی در باردار شدن بعد از یکسال نزدیکی و رابطه ی جنسی، را ناباروری می گویند.

مشکل ناباروری می تواند از سمت زن یا مرد و یا هردوی آن ها باشد. طبق آمار به دست آمده، احتمال ناباروری به شرح زیر می باشد:

 • مردان (حدود 40%)
 • زنان (حدود 40%)
 • هر دو جنس (حدود 10%)
 • عوامل ناشناخته و نامشخص (حدود 10%)

در مورد گزینه ی آخر: در برخی موارد زوجین تمام آزمایش ها و تست های ناباروری را انجام می دهند و با اینکه نتایج آزمایش ها مشکلی در ناباروری آن ها را نشان نمی دهد، نمی توانند بچه دار شوند!!!

علت ناباروری

عوامل مختلفی در پروسه ی ناباروری نقش دارند. این عوامل ممکن است از سوی زن باشد یا مرد. به طور مثال موارد زیر از جمله عوامل شایع ناباروری در زنان محسوب می شوند:

 • اختلال در تخمک گذاری
 • نوسانات شدید هورمونی
 • بیماری های عفونی
 • بیماری های ایمونولوژیک
 • نواقص ساختاری
 • نواقص مادرزادی و …

برای آگاهی از عوامل موثر در ناباروری مردان نیز می توانید به مطلب مربوطه مراجعه کنید.

عوامل ناباروری در مردان

عوامل ناباروری در مردان

گزینه های درمان ناباروری

روش های مختلفی برای درمان ناباروری وجود دارد. این روش ها متناسب با علت ناباروری و جنسیت فرد و سن او مشخص می شوند.

 خوشبختانه با تکنیک های نوینی که در عرصه ی پزشکی پدید آمده اند، بسیاری از بیماری های انسان درمان می شوند. حتی با پیشرفت علم و تکنولوژی، حدود 65% از زوج های نابارور می توانند درمان شوند.

به خاطر داشته باشید راهکارهای درمانی در سنین پایین تر نتایج مطلوب و ایده آل تری را به ارمغان می آورند. ولی بالعکس با افزایش سن زنان گزینه های درمانی کمی محدود تر و پیچیده تر خواهند شد.

با انجام تحقیقات فراوان در زمینه ی ناباروری، روش های بسیار مفید و موثری در درمان این عارضه ابداع شده اند و طبق آمار به دست آمده نرخ موفقیت بارداری در دوران حاضر، تقریبا دو درصد رشد داشته است.

روش های مطرح در درمان ناباروری عبارتند از:

 • دارو درمانی

در اکثر موارد دارو درمانی با هدف تحریک تخمک گذاری و انتقال راحت تر اسپرم به وسیله کتتر به داخل حفره ی رحمی، صورت می گیرد. احتمال نتیجه گرفتن از این روش درمانی در زنان زیر 40 سال بیشتر می باشد.

با این حال طبق آمار به دست آمده درصد کمی از زوج های نابارور از این روش درمانی پاسخ موثر و مناسبی دریافت کرده اند و خواهان تجربه ی روش های موثر دیگر هستند!!!

 • روش IUI

اگر اسپرم های مرد از قدرت تحرک کم برخوردار باشند می توان از روش ایمن IUI استفاده کرد. به گونه ای که در این روش اسپرم های مرد با استفاده از تجهیزات مخصوص تهیه و به داخل رحم زن منتقل می شوند.

تحرک کم اسپرم مانع از رسیدن به موقع آن به تخمک و در نتیجه عدم باروری می شود. بنابراین با روش IUI لقاح به موقع بین اسپرم و تخمک بیشتر خواهد شد و شانس بارور شدن فرد نیز افزایش می یابد.

 • روش IVF

درصد موفقیت این روش بالا می باشد. در این روش پزشک متخصص، تخمک های زن را با تکنیک های جراحی از تخمدان ها جدا می سازد و آن ها را در محیط آزمایشگاهی با اسپرم تهیه شده از مرد، ترکیب می کند.

بعد از اینکه لقاح بین تخمک و اسپرم صورت گرفت، جنین شکل گرفته با استفاده از تجهیزات پزشکی به رحم زن منتقل خواهد شد. نرخ موفقیت این روش متناسب با سن زن و سلامت او می باشد. به طوری که اگر زن زیر 40 سال سن داشته باشد، درصد موفقیت این روش بیشتر می باشد.

نکته ی قابل تامل در این مبحث، تعداد جنین های منتقل شده می باشد. در زنان زیر 35 سال نباید تعداد جنین ها بیشتر از دوتا باشد. اگر زن بالاتر از 40 سال بود می توان؛ جنین های بیشتری (حدود 5تا) منتقل کرد.

 • اهدای تخمک

این روش نیز یکی از تکنیک های نوین در عرصه ی درمان ناباروری محسوب می شود. (مخصوصا در زنان بالاتر از 40 سال)

معمولا خانواده هایی که بیشتر از مسائل ژنتیکی به بچه دار شدن اهمیت می دهند، از این روش درمانی استفاده می کنند.

 • روش ICSI

اگر مشکل ناباروری از سوی مرد باشد، می توان از تزریق اسپرم به رحم یا روش ICSI استفاده کرد.

اقدامات لازم برای درمان ناباروری

قبل از هرگونه اقدام درمانی لازم است تا شرایط سلامتی مرد و زن کاملا ارزیابی شود. پزشک متخصص با انجام معاینات و بررسی های مورد نیاز می تواند بهترین روش برای درمان ناباروری و حل شدن مشکل نازایی زوجین را انتخاب نماید.

بنابراین توصیه می شود از درمان های خودسرانه پرهیز کنید و حتما با بهترین متخصص زنان و زایمان در اصفهان، مشورت کنید.

عوارض درمان های ناباروی

عوارض درمان های ناباروی

چکیده مطلب

برای انتخاب روش درمان ناباروری لازم است تا زوجین مورد ارزیابی و آزمایش قرار بگیرند. با مشخص شدن علت ناباروری و فرد ناتوان در مقوله ی بچه دار شدن، طرح درمانی از سوی پزشک متخصص برنامه ریزی می شود.

موارد مورد استفاده برای درمان ناباروری از؛ تکنیک های ساده ای مانند: دارو درمانی تا روش های پیچیده تری مثل: IUI و IVF متغیر می باشد.

حتی در برخی موارد بنا به تجویز پزشک متخصص می توان از چند روش به صورت همزمان برای تقویت پروسه ی درمان و کسب نتایج ایده آل استفاده کرد.

drmoghtaderi

پاسخ

سیزده − 1 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button