Search
Close this search box.
هودکتومی

جراحی زیبایی کلیتوریس- هودکتومی

هودکتومی یا عمل جراحی زیبایی کلیتوریس، روشی است که برای کاهش برجستگی اضافی بافت ناحیه کلیتورال انجام میشود. در ناحیه تناسلی زنانه، نقطه ای حساس وجود دارد که اطراف آن را بافتی ظریف فرا گرفته است. وظیفه این بافت حفاظت از نقطه کلیتوریس و جلوگیری از تحریک و آسیب دیدگی آن است. در بعضی از افراد به صورت مادرزادی یا در اثر عوامل دیگر، این بافت بیش از حد بزرگ شده و مشکلاتی مانند از بین بردن زیبایی ناحیه تناسلی و حس آزردگی هنگام سکس یا فعالیت های فیزیکی را به دنبال دارد. در این مقاله هرآنچه لازم است درباره موقعیت کلیتوریس و جراحی هودکتومی، نحوه انجام، مزایا و عوارض احتمالی آن بدانید را توضیح داده ایم.

کلیتوریس چیست؟

قبل از شروع به شرح خود جراحی، ممکن است درک عملکرد، مکان و توصیف کلیتوریس زنانه جالب باشد. کلیتوریس اصلی ترین و پیچیده ترین ناحیه تناسلی زنان است. تخمین زده می شود که سر این قسمت کوچک بدن دارای بیش از هشت هزار پایانه عصبی_حسی است. اگرچه حساسیت و اندازه آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما معمولاً شبیه یک نخود یا مروارید کوچک است. وقتی کلیتوریس با تحریک دهانی یا دستی برانگیخته می شود، برانگیختگی و تحریک آن شبیه به تحریک آلت تناسلی مردانه است، بنابراین زن را قادر می سازد به ارگاسم برسد.
برای اینکه راحتتر موقعیت کلیتوریس را به تصویر بکشید، به سادگی نمای برهنه پیشانی ناحیه شرمگاهی خود را تصور کنید. آنچه در ناحیه تحتانی خود به آن نگاه می کنید، فرج نامیده می شود.
با جدا کردن آهسته لب های بزرگ، دو لبه دیگر از بافت لب مانند در سمت چپ و راست نمایان می شوند. اینها لبهای کوچک هستند. در قاعده لابیا مینور، منتهی به دهانه مقعد، برآمدگی استخوانی کوچکی به نام پرینه وجود دارد. در نوک بالایی لابیا مینور، آن برآمدگی لوله مانند کوچک، هود کلیتورال است. دهانه آن هود، نوک کلیتوریس است.

جراحی لابیاپلاستی- دکتر ندا مقتدری

آیا جراحی هودکتومی موجب آسیب به ناحیه کلیتوریس و حس جنسی می شود؟

چرا یک زن به جراحی هودکتومی نیاز پیدا می‌کند؟

از آنجایی که اندازه، شکل و ضخامت کلاهک کلیتورال در زنان متفاوت است، این روش همیشه به دلایل پزشکی انجام نمی شود. همچنین می‌توان این کار را برای اهداف زیبایی شناختی انجام داد تا ظاهری مرتب ‌تر و زیبا تر به فرج بدهد.
در برخی موارد، کلاهک کلیتورال ممکن است بسیار بزرگ باشد و دسترسی به کلیتوریس را مهار کند و در نتیجه از رسیدن به ارضای جنسی جلوگیری کند. یک کلیتورال ضخیم یا بزرگ نیز ممکن است باعث اصطکاک روی لباس شود که می تواند منجر به درد، قرمزی یا التهاب شود.
اغلب، زنی با کلیتورال بزرگ ممکن است لب های بزرگ داشته باشد که به شکلی که ممکن است ناخوشایند باشد، بیرون زده باشد. هم کلاهک کلیتورال و هم لابیا، اگر کاملاً برجسته باشند، گاهی اوقات می‌توانند برآمدگی‌های آشکاری ایجاد کنند. زنان ممکن است همزمان با جراحی کاهش کلاهک کلیتورال یا هودکتومی، لابیاپلاستی را از نظر زیبایی اصلاح کنند.

جراحی هودکتومی چگونه انجام می شود؟

جراحی کاهش هود کلیتورال یا هودکتومی معمولاً به صورت یک عمل سرپایی و تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می شود. یک لیزر تخصصی و ابزار جراحی مقدار از پیش تعیین شده ای از بافت اضافی کلیتورال را حذف می کند و تضمین می کند که دسترسی و تحریک کلیتوریس دیگر محدود نمی شود. سر کلیتورال به هیچ وجه اصلاح نمی شود. در این زمان، در صورت صلاحدید بیمار، جراح و متخصص زنان شما ممکن است اقدامات دیگری را برای اندام تناسلی انجام دهد، مانند سفت و تنگ کردن واژن، هیمنوپلاستی یا واژینوپلاستی. این روش پس از بهبودی کامل، هیچ جای زخمی نخواهد داشت. برش های ریز و به سختی قابل مشاهده در چین های بافت اطراف ناحیه جراحی پنهان می شوند. بعد از جراحی مقداری بی حسی وجود خواهد داشت، اما به تدریج کاهش می یابد. بی حسی به هیچ وجه نشان دهنده آسیب عصبی یا آسیب دیگری نیست. در واقع پس از، از بین رفتن اثر بی حسی، حساسیت کلیتوریس به دلیل دسترسی آسان تر به آن افزایش می یابد. کل این روش بسته به کاری که باید انجام شود تقریباً یک ساعت طول خواهد کشید.

مراقبت های ضروری بعد از هودکتومی

این ناحیه حساس و ملتهب خواهد شد، اما استراحت و استفاده از یخ به همراه مسکن ‌های بدون نسخه کمک خواهد کرد. پس از حدود دو یا سه روز، بیمار می تواند به کار و فعالیت روتین خود بازگردد. زمان بهبودی بسته به وسعت جراحی متفاوت است. به بیمار اخطار داده می شود که برای جلوگیری از عوارض در این مدت رابطه جنسی نداشته باشد. از انجام فعالیت های سنگین مانند اسب سواری یا دوچرخه سواری، دویدن و بلند کردن اجسام سنگین نیز باید در این مدت اجتناب شود. مراقبت ویژه برای تمیز نگه داشتن ناحیه به منظور جلوگیری از هرگونه احتمال عفونت مهم است.

مطالب مهم : آشنایی با بهترین جراح لابیاپلاستی در اصفهان

مراقبت های ضروری بعد از هودکتومی

عوارض هودکتومی چیست؟

عوارض این روش نادر است. با این حال، در صورت وجود هر یک از مشکلات زیر، باید با پزشک خود تماس بگیرید:
• درد یا ناراحتی شدید
• التهاب یا بی حسی بعد از چند روز
• هر گونه بوی بد یا ترشح غیر معمول
• خون ریزی بیش از حد

/بهترین-متخصص-زنان-در-اصفهان/

ریکاوری هودکتومی چقدر طول می کشد؟

زمان نقاهت پس از جراحی هودکتومی تقریباً 6 تا 8 هفته است. خطرات و عوارض آن مانند اکثر جراحی ها است: خونریزی، عفونت و احتمال حساسیت بیش از حد. اگر توسط یک با تجربه انجام نشود، جراحی مجدد لازم است. جراح خود را با دقت انتخاب کنید، زیرا اصلاح کلاهک کلیتورال یا هودکتومی دشوار باشد و ممکن است جراح نتواند جراحی اولیه را اصلاح کند.

آیا هودکتومی روشی دائمی است؟

بله، اگر پوست بالای کلیتوریس کوچک یا برداشته شود، دوباره ایجاد نمی شود.

آیا جراحی هودکتومی ظاهر واژن را تغییر می دهد؟

بله، کلیتوریس شما بعد از جراحی بیشتر نمایان می شود.

هزینه جراحی هودکتومی چقدر است؟

هزینه ها بسته به شدت مورد و جراحی های ترکیبی احتمالی متفاوت است. برای تعیین هزینه دقیق، مشاوره حضوری لازم است.

فیلم رضایتمندی از جراحی هودکتومی در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط